Další reference od absolventů cvičení Zdravá záda Masters

Helena Zemanová

Lituji roků, kdy jsem zkoušela jiná cvičení. Z tohoto cvičení jdu a mám pocit, že jsem o pár centimetrů vyšší! Malými a nenápadnými cviky se člověk protáhne, narovná a hlavně o tom přemýšlí: jak, co a proč? Neustálým opakováním, proč to musím dělat takto, aby se něco protáhlo či posílilo, a ne jen tak se klátit a máchat rukama, nohama, se mi tyto cviky trvale někde ukládají.

Netradiční pojmenování cviků se moc dobře pamatují a moc se mi líbí. Kolikrát nevím, co cvičit, ale stačí si vzpomenout třeba na trojúhelník, luk anebo úžasné heslo „kanál“ a už se rovnám. Ze cvičení jdu sice pěkně utahaná, ale příjemně rozhýbaná a vždy pozitivně naladěná. Ono by to ani jinak nešlo, když nás Vlaďka i při těch nejnáročnějších cvicích přinutí, abychom se ještě usmívali!

Ing. Bohumila Šídlová

Účastním se kurzů Sport pro seniory – Masters při ČVUT již od roku 2009/2010, se dvěma přestávkami z důvodů dvou operací. Jakmile to bylo možné, opět jsem se zapojila do cvičení. Obsah hodin mi vyhovuje, zejména proto, že je sestaven skutečně pro naši věkovou skupinu, od počátečního zahřívání a rozcvičování, k tematickým cvičením pro zpevnění nebo uvolnění určitých svalových partií, v tomto a předchozím ročníku jsou to záda. I když se po cvičení cítím unavená, není to vyčerpání. Což znamená, že cvičení má správnou funkci a působí pozitivně.
Naši lektorku Dr. Botlíkovou znám již od zmíněného roku 2009, mohu ji jen chválit. Její přístup k nám cvičícím je motivující, dbá na to, aby cvičení nebylo nudné a abychom se při něm i pobavili. I postup výběru cviků na zlepšení funkcí zádových svalů je podle mých zkušeností profesionální. Za to vděčíme a děkujeme naší lektorce.

Anna Čeňková

Jsem dlouholetou účastnicí cvičení "Zdravá záda". Obsah hodin se mi líbí pro svoji pestrost, odbornost i funkčnost jednotlivých cvičení. Zlepšuje zdravotní stav a pomáhá ho i udržovat v patřičné kondici. Kromě toho je i zábavné, motivační a ráda ho navštěvuji.

Jindra Fialová

Chodím cvičit teprve druhý semestr. Rozhodně se po cvičení cítím lépe, protože si procvičím i ty partie svalů, které se v běžném životě tolik nenamáhají. Pestrost cvičení je víc než dostatečná, motivovat, si myslím, už nepotřebuju, protože je pro mě dostatečná motivace moje přesvědčení, že hýbat se a cvičit je pro zdraví dobré. Vím, že si tady dobře zacvičím. Dostávám také inspiraci do všedního života – třeba k dýchání při chůzi nebo k pohybům těla při chůzi. Také je pro mě důležité, že se celou dobu cvičí, nejsou tam prostoje a já od lektorky vím, na co mám dávat pozor, abych cvičila správně. To se tady všechno děje. Jedinou výhradu mám - brala bych prodloužení doby trvání semestru až do konce pololetí (školní rok). 

 Ivana Měrková

Cvičení Zdravá záda pro nás starší je bezvadné, sestavy jsou vždy  pečlivě a odborně připravené, moc pěkně se nám cvičí a taky pomáhají při zdravotních problémech. Těšíme se každý týden na další cvičení. Děkuji naší cvičitelce za její práci.

 Jaroslava Buzková

Cvičím celý život, zde na "Zdravá záda" chodím třetím rokem. Letošní cvičení vnímám jako spíše zaměřené na stabilitu, uvědomování si jednotlivých částí těla a významu cvičení. Pestrost je velká a je i stálá nabídka novinek. Cvičení v loňském a předloňském roce mi pomáhalo v odstraňování bolestí zad a to hodně!! Děkuji, cvičila jsem si i denně sama. Letos mi v hodinách trochu chybí dynamičtější rozcvičení a jakýsi vrchol  hodiny. Velice oceňuji přístup lektorky, absolutní kontakt s cvičícími, stálé doprovázení slovem, radou, upozorňování na chyby a jejich odstraňování, vtip a citlivé přirovnávání s činnostmi v běžném životě (je to zábavné!!!) Ráda cvičím s hudbou, výběr hudby je úžasný, jen prosím méně přerušovat hudbu, aby se lépe dařilo "prožít si cvičení". Ale je asi velice obtížné "ukormidlovat" cvičení ve skupině s tak rozdílnými jednotlivci (věk, pohybová úroveň, stav tělesné schránky, cit pro hudbu, rytmus, ovládání vlastního těla atd.), přesto je lektorka přesvědčivá, motivuje k cvičení a stále sděluje, jaký má ten který cvik význam. Právě proto sem hlavně chodím. Děkuji za toto cvičení. 

 Helena Špačková

Nejsem tak dlouholetou cvičenkou, asi 3 roky. O cvičení jsem se dozvěděla z vaší přednášky v  "Centru celoživotního vzdělávání ing. Dany Steinové", a to jsem udělala velmi dobře. Vaše přednáška mi tehdy připadala rozumná a tak jsem vás požádala o kontakty a přihlásila se na cvičení v Univerzitě 3. věku ČVUT. Obsah hodin mi velmi vyhovuje. Odborně to nedovedu posoudit, ale pestrost je velká a funkčnost cvičení je vyhovující i pro cvičence s nějakým zdravotním problémem. 

Po cvičení je mi skvěle, pravděpodobně se mi tvoří endorfiny. Kromě toho mohu říci, že ze žádného cvičení, které jsem již jako důchodce absolvovala (např. jiné zdravotní cvičení, rehabilitace nebo aqua aerobic, který navštěvuji rovněž pravidelně již několik let - více než tři roky) neodcházím s pocitem takové uvolněnosti jako právě ze cvičení Zdravá záda. Lektorka je zábavná, přesvědčivá a její slogany si člověk lehce zapamatuje, takže i např. při chůzi všeobecně si vzpomene, že má dát "lopatky do kapes" a podobně. Rozhodně se nenudím, to ani nelze, zaujetí pro dosažení kýženého výsledku cviku to nedovolí! Domnívám se,  že o přesvědčivosti právě tohoto cvičení svědčí množství cvičenců, kteří navštěvují kurz tak, že musel být počet hodin zvýšen.

Milan a Greta Brožovi

Chodíme na Zdravá záda již druhým rokem a počítáme, že budeme chodit i nadále. Hodinová dotace nám vyhovuje, nebránili bychom se prodloužení cvičení o půl hodiny, na 1,5 hod jako běžný výukový blok. Cvičení je pestré, zábavné a vtipné. Ukazuje nám naše možnosti, i to, jak se zlepšit. Uvítali bychom na doma ještě i seznam cviků na zahřátí i na rozcvičení zakreslený schematicky (panáčci jako u kruhového tréningu). Něco si pamatujeme, ale málo.

Greta: od doby, kdy se věnuji cvičení seniorů v kurzu Masters, pociťuji zlepšení kondice a hybnosti. Milan: i já se cítím lépe. Vlaďka nám ochotně předává své dlouholeté zkušenosti. My jako cvičenci jsme s ní naprosto spokojeni.

Jana Voldřichová

 Na Masters kurzy chodím asi 3 roky, je to cvičení přesně pro mě. Cvičení je pestré a velice zábavné, pěkně mě to rozhýbe a pomáhá uvolnit páteř. Mám problém s plotýnkami a po cvičení se cítím dobře. Můj problém je zapamatovat si všechna cvičení, proto preferuji dlouhodobější opakování cviků. Správné dýchání je pro mě fuška, je to daleko těžší než samotné cviky, uvítala bych ještě podrobnější a opakované vysvětlení, jak vůbec správně dýchat. Rozumem to chápu, ale stejně mám někdy pocit, že si tělo dělá, co chce. Myslím, že správné dýchání je úplný základ všeho a já zjišťuji, že ani ve svých 63 letech vlastně dýchat správně neumím, tam vidím toho zakopaného psa. Cvičení s Vlaďkou je pro mě po všech stránkách „nej“. Vždycky se těším na úterý, až se všichni sejdeme, ještě jsem se nikdy nenudila. Na cvičení jsem zlákala i spolužačku z devítiletky a je to fajn.

Věra Herešová

Hodiny jsou super, bezvadné cviky na celkové protažení, třeba dnešní cvičební tyče jsou výborný nápad, moc mi vyhovovaly. Vítám každé cviky na protažení a zejména zaměřené na záda, protože mne osobně záda bolí, hlavně mě trápí ztuhlost bederní páteře. Hodina je vždy pestrá, po cvičení  jsem cítila svoje sesedlé tělo určitě v lepším stavu. Jen tak dál a vřelé díky!

Eva Nosková

Se cvičením pro seniory jsem se setkala před několika lety při studiu U3V. Přivítala jsem možnost pokračování při cvičení Zdravá záda. Cvičení je velice příjemné, motivuje ke snaze o správné provedení a tím k výraznému zlepšení pohybu. Hodiny jsou zábavné, s přátelskou atmosférou, odborně na vysoké úrovni se snahou o stálé zařazování nových poznatků. V každé hodně jsou maximálně využity různé pomůcky, pomocí kterých je zajištěna pestrost a stálá chuť ke cvičení. Velmi ráda budu ve cvičení pokračovat.

Vlasta Sedláčková

Na cvičení Zdravá záda oceňuji vysokou odbornost cvičitelky. Cvičení je pestré a zajímavé. Lektorka je milá, přesvědčivá a motivující. Lze jen doporučit.

Jana Dostálová

Mám za sebou 3 semestry a předpokládám, že budu pokračovat, dokud to bude možné. Oceňuji vaši snahu připravit pro nás hodiny tak, aby cvičení pomohlo našim opotřebovaným tělesným schránkám a bylo pro ně přijatelné, abychom si alespoň něco zapamatovali a mohli si něco zacvičit i doma a aby to pro nás bylo navíc i zábavné Po cvičení se cítím lépe jak psychicky, tak i pocitem po těle. Uvědomuji si třeba nově i držení těla, když jdu jen tak po ulici. Váš přístup se mně moc líbí, rozhodně se nenudím a hodinka s vámi rychle uteče. Když si někdy chci doma udělat cvik, který mě dobře uvolnil (já konkrétně trpím bolestmi v kříži), nedokážu si ho mnohdy úplně vybavit a proto bych uvítala možnost, někam se podívat

Jana Vondrášková

Co říci na cvičení? Jenom musím pochválit. Cvičení jsou profesionálně promyšlená, dělá mi to moc dobře. Těším se, jestli mi na podzim vyjde také účast na semináři Zdravé nohy.

Eva Brkalová

Cvičení Zdravá záda je fajn, pestrost cviků je dostatečná a po cvičení je mi lépe. Rozhodně se nenudím. 

Dagmar Olmrová

Vlaďčiny hodiny vždy byly, jsou a budou velmi zajímavé, zážitkové, poučné. Živá setkávání s Vlaďkou jsou nejlepší.