První jarní víkend je tady, sezóna začíná!
Slunce vytáhlo ven z bytů do městské přírody spoustu lidí, psů, koček, koní i dětí. A taky konečně vytáhlo nohy z bot! Vyhřáté trávníky zvou k první zkoušce po zimním období, a tak prádlo už venku na trávě věším naboso.
Na odpolední výšlap s přáteli už lehké botky „pětiprsťáky“ se mnou putovaly jen na zádech: pro každý případ a taky kdyby přece jen nahé nohy protestovaly…
Výlet do Stromovky a na vřesové stráně nad Vltavou vedl po všemožném pestrém terénu: po olistěných pěšinkách, po drobném kamení v pískovištích i po trávě a mechu pod stromy u trati.
A také se do cesty občas připletly spadané větve, vlhká hlína se stopami koní, ba i nově založená brouzdaliště a rybníčky v části, kde před lety povodně poničily střed nejznámějšího rozlehlého pražského parku.
Zajímavé je, jak se nohy rychle vrátily do loňské formy. Možná také proto, že přes zimu byly sice v botách, ale většinu času v těch „bosých“, tedy jen s ohebnou a tenkou podrážkou.
A tak byly šlapky na hrubší kamení, zdrsnělý povrch asfaltu a nebo pichlavé větve vlastně docela zvyklé, přece jen v „barefoot“ botách takový nerovný povrch nohy dost dobře registrují.
Bohužel jsem tenké pětiprsté boty nakonec přece – i když jen na chvíli – vytáhla. A to na trojské Velké skále.
Na téhle krásné geologické přírodní památce na starohory, tvořené opravdu odolnými buližníky a vystupující nad pláně nad Vltavou do krásného, místy skoro horského hřebínku, bylo mezi skalkami poházeno tolik střepů z rozbitých lahví, že bez bot to dál už prostě nešlo. Blízké sídliště a jen dva měsíce zpátky nejspíš hodně bouřlivý Silvestr tuhle část přírody dokonale znehodnotil.
Naštěstí měkký mech a tráva u vřesoviště Havránka pomohl už znovu bosým nohám zapomenout na nepříjemné překvapení na trase.
Po celý výlet jsem si stále připomínala, jak málo vlastně stačí, aby se každý vrátil k vnímání tady a teď.
Pro podporu tohoto „návratu k sobě“ se využívají nejrůznější způsoby. Třeba ty staré stovky let, jako je jóga, čchi kung, tai-chi a další východní systémy. Vznikly i nové směry, třeba dnes tak populární technika „mindfulness“, tedy všímavosti. Vyučuje se na speciálních workshopech a seminářích ve světě a dorazila již i k nám.
Co je principem?
Zaměřit pozornost na přítomný okamžik, vnímat své tělo, svou mysl se všemi záchvěvy radosti či bolesti, i své emoce…
Hodně těchto technik vychází z uvědomění si dechu a dýchacích pohybů, a s tímto vědomím pak pracuje s myslí a dostává ji více pod kontrolu.
Jaké jsou benefity?
Nemocní prý berou méně léků, lépe se uzdravují, zdraví dospělí se lépe soustředí na práci, děti si zlepšují školní výsledky, zvyšují si sebevědomí… kdo by to nechtěl, že?
Vědomé bytí však můžete zažít i vy, dokonce bez speciální výuky a sofistikovaných technik, a navíc ihned!
Když si prostě venku zujete boty… a vykročíte!
Mysl se okamžitě začíná věnovat vjemům, přicházejícím od nohou a naprosto jednoduše se „uzemní“ a soustředí… na každý další krok. A nepotřebujete ani zvláštní pozornost na nádech a výdech.
Platí tu však naše zlaté pravidlo: méně je více! Takže všeho s mírou: už ze dříve víte, že přivykat na bosý zážitek je třeba s rozvahou.
Třeba nejdřív doma na koberci… pak na trávníku za teplého dne, jako byla ta první březnová sobota. Nejprve jen na chvíli a postupně si přidávat.
Nohy si zvykají vcelku ochotně, když je na větší zátěž trošku předem natrénujete. Ať už sami doma nebo třeba i společně, na jarním semináři Zdravé nohy. Naučené jednoduché a rychlé tipy a triky pak můžete s úspěchem využít při návratu sami k sobě úplně každý den!
Foto-příběh z první vycházky je na stránce Usmívají se vaše nohy? A budete-li chtít, aby se i ty vaše usmívaly, naučím vás speciální Vitalizační masáž naživo, s velkou radostí, a to už velmi brzy.
Nic vás nestojí přijít 20. března a nebo pak každé třetí pondělí v jarních měsících do mini-tělocvičny naboso v Praze 6. Vlastně něco přece: hodinku vašeho času. A pak už můžete vyrazit i vy, na svojí „vědomou“ bosou vycházku: kamkoli, kde to dobře znáte a kde vám i vašim nohám bude dobře!