Dneska je všechno na internetu, říkáte si…
Některé paní učitelky či páni učitelé si to možná nemyslí. Podle toho, kolik informací musí nosit malé děti na zádech v knižní a papírové podobě, byste řekli, že ani internet ještě nebyl vynalezen. Nebo že děti jdou právě jednou za půlrok se sběrem papíru do nejbližší sběrny.
Ale kdepak! To jen jejich školní tašky s potřebnými učebnicemi a pomůckami tak vypadají…
Když se jim ráno do tašky nepodívá ani rodič, často pak některé děti odnáší do školy na zádech v podstatě až čtvrtinu své vlastní váhy! A to dost pravidelně, ba některé i denně!
Podle statistik ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je to dokonce v krajním případě až 7 kilo ve věku sedmi, osmi let. Takto „staré“ dítě váží mezi 22-28 kilogramů. Je to tedy v době, kdy se dětské tělo ještě zdaleka nevyrovnalo s rychlým růstem, to je teprve čeká během pár let…
Také ani zdaleka nejsou dokončeny osifikace všech kostí (některé z kostí mají před sebou ještě 7-10 let, než se osifikace kostních jader ukončí, plná kostní „zralost“ je až kolem 20. roku). A samozřejmě ani svalová síla není ještě dostatečně vyvinutá.
Dovedete si asi představit, jak tato váha působí nejen na ramena, ale i na držení zad a vlastně celého těla. A jakou to má souvislost s nohama? Celá tato zátěž se promítne také do dvou kleneb dětských nohou a pokud se dále s nimi nepracuje, mohou se méně či více oploštit.
O tom, jak zvýšená váha působí na tělo těhotných budoucích maminek, co působí těžká školní taška s dětským tělem malého školáka, jak se podepisuje velký bágl na bolestech nohou turistů na letních přechodech hor, o tom všem je nový e-book „Proč nemám zdravé nohy?“.
Vzpomenete si, jak chodil Charlie Chaplin a proč se to tak úplně nehodí jej věrně kopírovat? Je dobré, když děcko napodobuje, jak chodí jeho nejoblíbenější a nejmilejší osoba i největší vzor – jeho maminka, třeba na jehlových podpatcích?
Nebo jak chvátá vystresovaný tatínek cestou přes školku do práce? Máme nebo nemáme své vzory tedy kopírovat? Malé děti samozřejmě vůbec nerozlišují, co je dobře a špatně, a zcela podvědomě napodobují ty, které vidí nejčastěji, tedy své rodiče.
A tohle je i téma k diskusi o (zlo)zvycích při stoji, při chůzi i dalších běžných denních pohybech, které najdete v e-booku „Proč nemám zdravé nohy?“. Kromě toho tu najdete i mnoho dalších odpovědí na otázky, proč nás nohy bolí, co je příčinou našich problémů s chodidly. A také tipy a triky na rychlou prvotní nápravu.
Ještě tip pro vás, dospělé: pokud akutně trpíte bolestmi chodidel a budete si chtít od nich ulevit ještě předtím, než se cvičením třeba začtete, zkuste rychlou Vitalizační masáž nohou.
A teď zpět k dětem: nezapomeňte se, milí rodiče, občas (a nejlépe denně, než to spolu vyladíte) podívat do školních tašek svých prvňáčků, a nejen jich. A společně si je přerovnejte. Dneska, v době post-koronavirové, už to snad nebude tolik hrozit přímo od učitelů, ale i tak: někdy mají děti v taškách opravdu mnoho zbytečností, a často i pěkně těžkých. Tisíckrát nic umoří i vaše malé dítě!