Ilustrační foto V. Botlíkové: Sluníčko J. Kutálka z mé osobní sbírky
K začátku roku si lidé často dávají různá velká předsevzetí: zhubnu deset kilo, nebudu jíst sladké, přestanu kouřit! Pak – a někdy už velmi brzy – jejich nadšení pro uskutečnění svého předsevzetí mizí, mizí, až zcela zmizí. A s ním i motivace ke změně. Obvykle je to proto, že si stanovili příliš velký, až nereálný cíl. A pak ani to magické datum 1.1. nefunguje.
Já svá předsevzetí a nové návyky nesměřuji ke konkrétnímu datu – a hlavně jsou:
MALÉ, ALE STÁLÉ!
Dělám pořád dál a dál to, co každý den: třeba začínám pěkně každé ráno. Dnes se podělím o sedm rychlých a účinných tipů, které mi zpříjemňují začátek každého dne. A hlavně: nezaberou téměř žádný čas navíc!
Ten je ještě vleže v posteli. Jak to dělám já?
Než vstanu, promyslím, co mě ten den čeká. Jaké věci, aktivity nebo činnosti jsou na programu a k vyřízení, ať už je to pravidelná výuka, „zařizování“ po telefonu, návštěva lékaře, pochůzky, či třeba hlídání vnoučat.
Vyberu si z toho jednu, na kterou se ten den opravdu těším: už předem se usmívám, jen na to pomyslím. A udělám tři nádechy a výdechy v té skvělé natěšené náladě. A klidně i víc, záleží na vás a času, který si na to dopřejete.
Pak vyberu jednu věc, do které se mi vážně moc nechce, a představím si, jak by se mi řešila v té stejné skvělé náladě, co teď právě mám – a udělám s tou představou v mysli taky tři (anebo víc) nádechy a výdechy.
Na co je to dobré? Mozek se dostane z ospalé malátnosti do lehké bdělosti, hned v zárodku se potlačí nechuť a pozitivně se naladí na nadcházející den.
Tak co, láká vás to? A zkusíte to hned zítra ráno taky?
I tento tip je stále vleže a v posteli – tak ještě nevstáváme! A víte co, zkuste jej rovnou se mnou!
Natáhněte se pohodlně na záda, a na pár vteřinek (no, alespoň na deset…) si procvičte kotníky: několikrát maximálně ohněte špičky – udělejte „fajfky“ a pak zase špičky co nejvíc natáhněte, třeba jako na obrázcích.
Pak ještě párkrát zakružte celými chodidly v kotníkách, jak vás to zrovna napadne: obě vpravo, pak vlevo, nebo proti sobě a od sebe… A nakonec rozpohybujte všechny prstíky, ať se třepetají, jako by se „chechtaly“… Pro inspiraci:
Mrkněte na kratičké VIDEO (má 0:12 sekund)
Co se poté stane? I když nechcete cvičit, tak tímhle jednoduchým pohybem uděláte tři akce najednou: rozproudíte krev v celých dolních končetinách, protáhnete si důkladně lýtka a ještě krásně zahřejete kotníky. A taky vás to zaručeně do-probudí…
Tak jste to vyzkoušeli? Schválně si spočítejte, kolik času z vašeho života vám to zabralo? (odhaduju to maximálně na jednu, dvě minutky…) A uvědomte si, jak se poté cítíte: hádám dobře, že teď jste už připraveni na vstávání?
Tento tip chce drobnou přípravu předchozí večer – a pak můžete pořád ještě být na posteli, ale teď už vsedě.
Nachystejte si tedy večer před spaním asi 0,4 až 0,5 litrovou nádobu. Kdo rádi pijete studenou vodu, tak ji natočte do nějaké krásné, větší sklenice, ze které se vám dobře pije a navíc se vám líbí, a tak napití z ní bude potěšením.
Kdo (jako třeba já) máte po ránu raději teplou vodičku do těla – nachystejte si na noční stolek malou, půllitrovou termosku. Tu naplňte hodně teplou vodou a uzavřete ji, do rána stejně trochu vystydne a bude tak akorát.
Až se ráno známým způsobem proberete, posaďte se a ještě v posteli tu nachystanou sklenici nebo termosku vypijte. Nejdříve tolik, kolik zvládnete – třeba jen deset loků, a postupně denně pár loků přidejte. Zabere vám to tak týden (a potřebujete asi třicítku loků), než bude ten zhruba půl-litřík až „do dna“. Já si pak ještě na chvilku lehnu a nechám tu vodičku, ať mě pěkně zaplaví…
A k čemu to je dobré? Zalijete si všechny buňky svého těla, a efekt je stejný jako když zalijete usychající květinu: ihned se vzpamatuje a vztyčí ohnuté listy nebo zdvihne povadlý květ. Vy to sice takhle rychle a hned nepoznáte, ale vaše buňky rozhodně ano!
Hned po vyskočení z postele směřujte své první kroky k oknu! Otevřete je dokořán, pak ve vedlejším pokoji udělejte totéž, a ještě v dalším a dalším – to pokud máte rozlehlejší byt… Provětrejte si takhle celý váš obývací prostor.
Jak dlouho větrat? V létě klidně i déle, v zimě stačí pět minutek. A ten čas mezitím můžete využít k odskočení na WC a / nebo na důkladné vyčištění zubů – akorát vám to vyjde. Navíc pokud nemáte na WC či v koupelně okno, bývá tam o dost tepleji než v místnostech během větrání.
Tip: Já dávám mezi rám a okno malý kousek pryže, aby se možným průvanem v bytě či v domě nezačala některá okna s boucháním zavírat. Pak hrozí prasknutí skla, a to vážně nechcete!
Až všechna okna opět zavřete, hned ucítíte, jak se váš obytný prostor pročistil a „nadechl“, i vám se v něm bude lépe dýchat a žít.
Tak co, větráte doma pravidelně?
Pamatujete, že zatímco se větrá, vy si můžete „zalézt“ na chvíli do teplé koupelny?
A když už v té v koupelně stejně každý den stojíte a čistíte si zuby (a pak se nejspíš ještě učešete a třeba i přikrášlíte), využijte tento krátký čas v duchu „dvě mouchy jednou ranou“. Bez ztráty jediné minuty navíc si současně efektivně probuďte celé tělo od chodidel. Jak?
Stoupněte si naboso na senzorickou podložku a při ranní hygieně na ní postávejte a také jemně chodidly přešlapujte.
Senzorická podložka je jakákoliv plocha, která NENÍ rovná a nudná jako hladké koupelnové dlaždičky.
Proč je to dobré? Chodidla mají obrovské množství vnímavých „čidel“, která takto rychle nastartujete k „práci“, tedy k ostrému vnímání všeho, co je pod nohama. Drobným přešlapováním na zajímavém podkladu se navíc chodidla krásně prokrví a tak i zahřejí.
Máte doma něco vhodného? CO a KAM si dáte na zítra do koupelny vy? (Třeba já své dřevěné „jehlánky“ mám v mezeře mezi koupelnovou skříňkou a zdí).
Berete pravidelně nějaké léky nebo doplňky stravy a často, nebo skoro pořád na ně zapomínáte?
U starších ročníků obvykle jde buď o pilulky (možná i kapky aj.) na každodenní léčbu zdravotních problémů (diabetes, vysoký krevní tlak, štítná žláza, léky na ředění krve a mnoho dalších),
a / nebo i o různé doplňky stravy ke zlepšení imunity, trávení, kloubní pohyblivosti či dalších problematických oblastí těla.
U mladších ročníků může jít i o jednorázovou několikatýdenní kúru (třeba pilulkovou, tekutou nebo používání tonika/krému na kůži a podobně).
Užíváte-li je převážně ráno, najděte si místo, kam ZARUČENĚ ráno musíte! Právě tam si „nastražte“ příslušnou krabičku / lahvičku /krém.
A stejně tak si najděte to správné místo i na „večerní“ léky, pokud je také užíváte.
Až ozdravná kúra z té mojí velké láhve skončí, místo se zase uvolní. Ale malá lékovka s pravidelně užívanými léky může na dobře vybraném místě „na očích“ klidně zůstat i trvale.
Výhoda: uvolníte si kapacitu mozku na další úkoly, které třeba nejsou vždycky stejné, a jsou taky důležité, a přestanete se na sebe zlobívat, že jste zase zapomněli.
Už víte, kam si svůj lék/doplněk stravy zítra nastražíte, abyste na to už nemuseli myslet?
Někdy však ani ty všechny drobné praktické úkony, které vás mají postupně probouzet a provést krásným ránem, nějak nepomáhají… a vy cítíte, že už od rána nejste ve své kůži, jste nějací nazlobení, až naštvaní. Tak na to mám velmi jednoduchý recept: úsměv – ten pomáhá rozjasnit nový den.
Nejlepší je živá radost a srdečný smích. Ne vždycky ale jsou hned zrána ostatní členové rodiny tak rozjásaní, že? Mně pomáhá tip, který už úspěšně vyzkoušeli i mí přátelé.
Určitě máte doma nějakou optimistickou fotku svého rodiče, partnera (partnerky), dítěte, vnoučete nebo své kamarádky, kde se tahle vám milá a blízká osoba krásně směje.
Já mám na okamžité zlepšení nálady „Kutálkovo sluníčko“. Když jsem doma, kouknu se na ně… a hned se taky začnu usmívat. Je to dost nakažlivé!
Všechny výše uvedené drobné a rychlé tipy opravdu fungují. Ale jen tehdy, když se denně dělají!
Já je mám vyzkoušené už mnoho let. I vy některé z nich určitě už dávno provádíte, a jen jste se teď utvrdili v tom, že jsou bezva a vy že jste skvělí. A ty tipy, co se vám líbí a ještě je zatím neděláte, si ke stávajícím návykům jen přidejte. Abyste nebyli zahlcení, můžete začít jen s jedním. A až si jej osvojíte tak, že na něj už nebudete muset myslet, přidejte další.
Jak dlouho trvá, než se nový návyk ukotví?
Obvykle nejméně tři týdny, a raději i čtyři – teprve pak se stane rutinní činností, na kterou už nezapomenete. Mně třeba vytvoření návyku ráno se pořádně napít trvalo zhruba měsíc. Kromě dobrého pocitu ze zavodnění u mne napití také potlačilo ranní hlad. A jako bonus mě tento ranní návyk zcela přirozeně přiměl pokračovat v lepším zavodňování i v průběhu celého dne.
Další užitečné tipy přidávám i do svých pravidelných hodin.
Ve cvičebních lekcích Zdravá záda se toho stíhá opravdu hodně!
Teď na jaře třeba vypilujeme rychlé ranní protažení pro ty, kdo potřebují pro hladké nastartování svého těla trochu víc než jen dvakrát zakroužit nohama:)
Začínáme již brzy = v únoru a pokud jste z Prahy, můžete se k nám přidat i vy:)
1. tip = pozitivní plán pro celý den
2. tip = rozpohybování kotníků
3. tip = půllitrová sklenice čisté vody
4. tip = vyvětrání celého příbytku
5. tip = senzorická podložka pod nohy
6. tip = léky na viditelné místo
7. tip = úsměv nejen na zdi
Těším se na vaše komentáře pod článkem!
A jak dál? Chcete se cítit svěží a v dobré náladě i v průběhu celého dne? Dopřejte si časově luxusnější péči (bude vás stát přece jen pár minutek navíc) a pojďte si pro inspiraci do článku: Pět kroků k proměně běžného rána v krásný den!