Aprílová verze zimních sportů

První duben je příhodný den pro představení zimních sportů v jarní odlehčené verzi. Při jarní obměně se sportuje nalehko, tedy bez bot.

Budeme se věnovat pěti nejčastějším zimním aktivitám: jízdě na bobech, chůzi na sněžnicích, jízdě na snowboardu, na běžkách a na sjezdovkách, vše naboso. Některé ze sportů jsem vyzkoušela v českých Krušných horách, jiné při jarním lyžování ve francouzském středisku La Plagne.

Pokud máte ve vaší nebo v širší rodině malé děti, tak s nimi určitě jdete někdy bobovat.

Pro nohy, zpocené po zimě ze sněhulí, obvykle dobře vypolstrovaných teplou kožešinkou, doporučuji odlehčenou variantu.

Francouzská maminka nám jedny boby půjčila… a když jsme je po chvíli ježdění vraceli, její malý potomek si hned málem rozšněrovával botičky. V plném slunci a za teplého dne vlastně ani není divu:)

 

Chodíte rádi pěšky na výlety i zasněženou krajinou? Když je na horách i na jaře ještě slušná sněhová vrstva, každý krok se dost boří.

A pak se skvěle hodí sněžnice.

Půjčila jsme si je hned několikrát na vyzkoušení na menší túrku nad francouzské – savojské středisko La Plagne Bellecote… a v jarním firnu to šlo krásně!

Sníh nestudí, nohy větrají a nádherné výhledy nejen na místní středisko s bazénem, ale i na okolní skalnaté vršky si užívám s lehkou hlavou.

 

A co takhle si odpočinout od hutných snowboardových bot?

  

Za slunného jarního dne to přímo zve k lehké bosé projížďce … Dobře upnuté kotníky pevně drží a navíc obě nohy mají konečně prostor. Jarní vlhký firn odletuje od hran, už jen udržet po dlouhé době balanc … a jízda je jedna velká show!

 

Když v lednu napadl v Krušných horách sníh, byla to výzva i na lyže. Jak si poradit v půlmetru prašanu, když sněžnice nejsou právě po ruce?

V tu chvíli se jeví jako naprosto nezbytné běžky.

  

Bez opory lyží nelze vůbec jít dál, probořím se každým krokem nejméně po kolena …i víc. Vypadá to na dost hluboký zážitek, asi to vzdám? Klouzání po pláni jen na běžkách, bez bot, jde to vůbec?

 

Ovšem jakmile se nohy zaklesnou za běžeckou špičku, už lyže lehce plují nad mořem sněhu.

Hladký skluz a dlouhý krok dovolí užívat si tichou zasypanou krajinu. Kolik takových kroků se asi dá zvládnout…

Zpátky ve francouzském jarním lyžařském centru jdu ještě vyzkoušet největší výzvu: sjezdové lyže.

  

Kolik oblouků se vejde do jedné bosé jízdy? Většina lyžařů má po týdnu sjíždění ve tvrdých a těžkých lyžákách odřené holeně a místo měkkých chodidel a hravých prstů nohou má dole neohebná kopýtka.

A tak  protentokrát zůstanou navlhlé lyžařské boty už v koutě u topení. Venku se nášlapem zdvihnou brzdičky … a už jedem! Vlnovka za lyžemi je sice jen mírná, ale je…

 

První aprílový den je u konce. A teď ještě kvízová otázka pro vás:

——————————————————————————————

Kolik ujdeš nebo ujedeš v zimě naboso?

——————————————————————————————

aneb Na čem a jak nejlépe překonat výzvu alespoň 100 metrů bez bot? Jak asi odpověděli ostatní ? A co vy? Napište svoje odpovědi.

Podívejte se také na fotogalerii z aprílových výletů na sněhu, možná není jen jedno řešení:)

A ostatně, vyzkoušejte to i sami, sezóna ještě zdaleka neskončila!

Až budete mít dost zimních sportů v upnutých botách a budete se chtít opět dostat s nohama zpátky od tuhých a nepohyblivých „kopýtek“ do skvělé formy před létem, promasírujte si nohy a zacvičte si trochu.

Třeba vám přijde vhod naučit se něco víc o svých prstech, chodidlech či funkci celé nohy naživo na semináři. A nebo v online kurzu, rovnou v pohodlí svého domova.

Děkuji Jirkovi Hladíkovi za některé fotky v tomto článku a za dotazník.

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >>

Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel.

Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >>

Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář