Co takhle dopřát si sněhovou masáž?

Sněhová verze Vitalizační masáže

Taková kupa sněhu, co se vysypala na Česko! Vydrží nám aspoň chvíli? Na pár dní leží dokonce i ve městech, a co teprve venku v přírodě…

Tohle „nadělení“ je opravdu skvělý dárek.  Pomůže nám vklouznout aspoň na chvíli zpátky do dětského světa…

Co napadne dítě při pohledu na neporušenou a jiskřivou bílou pláň? No přece vyběhnout!

Zabořit se do té měkké peřinky a vyzkoušet ji všemi smysly! Ochutnat, jak se rozpouští na jazyku. Poslechnout, jak to křupne pod nohama, když se ve sněhu proboří. Uplácat kouli a ucítit, jak chlad zalézá pod nehty zčervenalých prstů.

Nadýchnout se svěžího vzduchu, co v nose šimrá až zamrazí. A třeba dokonce prohmatat tu bílou masu nohama až na zem…

Je pošmourné zasněžené víkendové ráno, takové nijaké, bez lesku. Ale jsme venku z města, okolo je ticho a klid. A vtom protrhne mraky pár slunečních paprsků, rozsvítí sníh a ukáže zřetelně všechny ty rozběhnuté stopy zvěře. A v mysli zažehne jiskru nápad: ještě tam chybějí ty naše!

Vypadá to, že ani zvěř se neobouvala…

Tak co kdybychom i my dospělí na chvíli odhodili všechny zábrany, které nás sešněrovávají, svazují a brání nám v rozletu?

První kroky naboso zní až velebně, pod nohama jemně praská lehoučká krusta, zrána namrzlá.

Míjím rychlé stopy srnečky, pár ťapek zbloudilých zajíců, malé ptačí „větvičky“ i dírky po spadaných žaludech z dubu.

Tak pojďte taky na kratičkou zimní procházku. 

Sníh zní líp a líp a rozezvučí uvnitř v těle celý orchestr vjemů! Ze středu se každým tepem rozbíhá do všech zákoutí těla mocný život nesoucí proud, který prohřívá celé nohy. Až do … no, konečky prstů trošku stávkují. Lehce vylekaná čidla na chodidlech registrují velké změny a nevědí: zdá se jim to jen… nezdá …

Nohy sice přehřátím netrpí, ale zima ještě rozhodně není.

 

Kotníky hbitě pomáhají a udělat kouli je už pak hračka. Všechny prsty se snaží, hraje si i celé chodidlo: poválet, promačkat… Vzpomínám přitom na efektní a vždy účinnou vitalizační masáž, dneska ale pokračuje jinak, sněhem.

Pak na chvíli dovnitř na horký čaj s medem a nohy na kamna.

A nakonec ještě jednou ven: do prosluněné jiskřivé plochy ještě vtiskneme tvar sněhové vločky. Takhle lehce vzniká.

 

 

Sníh zvučí teď už jinak, hloubka a propady postupně mizí, vítězí jistá stopa a linie jsou stále pevnější.

A teď rychle do tepla!

Z venkovských kamen sálá žár, praskající dřevo navodí lenošivou sobotní náladu.

Do chodidel se vrací vnitřní teplo, všechny kanály se rozšiřují a blahodárné prokrvení tepe až do konečků prstů. Předchozí rozruch střídá klid. Ťapky odpočívají v teple, dokonale promasírované, cítí se jako po hodince luxusní thajské masáže nohou.

Popíjím horký čaj. V celém těle se rozlévá nádherný pocit uvolnění. Za oknem se třpytí ve sněhu vyšlapaná vločka. Ještě si tak pustit krásnou hudbu a snít…

Vzpomínám na kamarádku Evu Suchánkovou a její drobné něžné klavírní skladby, které s láskou skládá ve chvílích inspirace… jako takové bonbónky pro radost, pro chvíle pohody.

Ano, přesně pro takovou chvíli, jako je dnes. A tak ji teď s Eviným dovolením přivolám do paměti nejen sobě, ale i vám.

 

Zaposlouchejte se do zvuků klavírní skladby Píseň sněhové vločky, kterou pro vás složila.

 

A když se vám bude líbit, můžete se nechat unášet do svých snů i dál.

Najdete tu i další krásné Eviny kousky k poslechu.

Když budete někdy stát v úžasu před nekonečně bílou a neporušenou sněhovou plání, nemusíte hned zouvat boty a vyběhnout.

Jen si vzpomeňte a přivolejte ten zvědavý pocit: Jaké to asi je, pomalu našlápnout a zabořit celé chodidlo do sněhu…? A třeba si vaše nohy samy řeknou, že to taky chtějí na chvilku zkusit, vykročit dál už bez bot, lehce, jen na chvilku…

A na závěr pár faktů, proč vlastně… abyste neřekli, že nevíte.

Skotské střiky, Priessnitzovy léčebné kúry, Kneippovy lázně, to vše je dlouhodobě vyzkoušená a uznávaná léčba, využívaná desítky let ve wellness centrech i v lázních. A třeba lázně ve městě Jeseník se tím i proslavily ve světě a zdejší rodák Vincenc Priessnitz již v 19. století takto léčil nejen prosté spoluobčany, ale i urozené panstvo. Jen si vzpomeňte na studený „Priessnitzův“ obklad na bolavé koleno či kotník.

Principem je tepelný šok, tedy rychlé střídání horké a ledové vody. Nebo sněhu a tepla. Hlavní efekt je pak v našem případě dokonalé prokrvení nohou. A nejen to, sněhová masáž působí skvěle na celý cévní systém. Postupným otužováním se zlepšuje také imunita.

A uvedu ještě další, opravdu hodně dobrý účinek této studené masáže: pomáhá totiž tlumit bolesti v pohybovém systému, především bolesti svalů a dalších měkkých tkání. Tedy namožené nohy, unavené plosky, bolavé kotníky, už jsme doma? Nohy jsou pak báječně osvěžené, plné energie, prostě jako nové.

A tak nám to střídání krátkých výběhů do sněhové nadílky a následného prohřívání nohou na kamnech při popíjení čaje připraví namísto skotského střiku takový náš český, venkovský:)

Tak a máte to: pokušení už odteď potrvá…

 

P.S.  Eva Suchánková nechodí profesionálně ve sněhu (tedy prozatím), ale je klavíristka.

Její největší životní vášní, profesí i potěšením je hraní na klavír. Věnuje se výuce dětí i dospělých a záleží jí na tom, aby se všichni žáci naučili dobře hrát a zároveň je to bavilo. Podívejte se k ní na web.

Eva tady má v zásobě připravené mnohé poklady.

 

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář