Jak nedopadnout jako Emma či Mindy: u počítače radostně a bez bolestí

Jak vypadá Emma? A kdo je Mindy?

Nedávno jsem viděla dost strašidelné video, jak bude zhruba za dvacet let vypadat člověk, používající moderní technologie (smartphony, tablety, notebooky atd.).

Tahle realisticky vymodelovaná  „Emma“ je k politování: nezdravě bledá kancelářská žena, trávící den při umělém osvětlení, se zarudlýma očima od stálého sledování monitoru, s povislými gotickými rameny a obrovským hrbem na zádech, trpící křečovými žilami, s oteklými kotníky i zápěstím. Působí naprosto vyčerpaně, opotřebovaně a velmi staře, i když má být v produktivním věku.

A teď tuto IT ženu ještě „vylepšili“, nový „model“ Mindy už se blíží známému obrázku postupné přeměny opice ve vzpřímeného člověka, poté v sedícího kancelářského tvora a nakonec v ohnutou „opici“ – člověka nové generace.

Jaké nejčastější problémy mívají „kancelářské myšky“?

„Emma“ zezadu: nepříliš vábný pohled na „labutí“ šíji…

Že vypadá velmi přehnaně? Už se však k tomu velmi blížíme! Z praxe vím, že si na nejrůznější problémy už léta stěžují nejen mí starší klienti, ale i velmi mladí lidé (zažívají to třeba i někteří mí studenti na ČVUT). Ti všichni mají společnou jednu věc: sedí dlouhé hodiny u počítače.

A v různých obměnách se u nich opakují podobné zdravotní projevy této vynucené pracovní polohy a nedostatečné kompenzace dlouhého sezení. A to i dávno poté, co jim skončila pracovní doba. Lidé popisují, že po delší práci jim začnou vysychat oči, pálí je a hůře vidí. Kvůli zhoršené ostrosti písmen totiž přibližují oči k monitoru a předsunují hlavu hodně před tělo. Jenže je z toho pak bolí za krkem, cítí napětí v šíjových svalech a leckdy je pak rozbolí i hlava.

Také se jim zmenšuje hybnost ramen, někdy mají až tzv. „zamrzlé“ rameno – kvůli snížené pohyblivosti si už bez bolesti třeba ani nesundají z vyšší poličky hrnek či talíř. Také se hůře nadechují – není divu, když mají ztuhlou a jakoby „zavřenou“ celou přední stranu hrudníku. Také se kvůli tomu už úplně nenarovnají – při dlouhodobém ohnutém sezení se jim záda kulatí a začnou trpět bolestmi mezi lopatkami i v dolní části zad, v bedrech.

Hodně z nich si stěžuje na bolestivost kloubů, hlavně v zápěstí. Někdy to pak přechází až v zánět „karpálního tunelu“ (utlačuje se totiž místo na spodní straně dlaně, kudy prochází cévy a nervy, vedoucí výživu a signály z mozku k jednotlivým prstům). Kvůli tomu pak velmi často pociťují nepříjemné brnění prstů na rukou, ale často i brnění loktů. Některé z klientů to i budí v noci ze spánku. A to jsme určitě nevyjmenovali vše!

Jak se vyhnout problémům z práce vsedě a jejich následkům?

Nic z toho si určitě nepřejete zažívat, že? Tak jak se tomu můžete vyhnout?

Tisíckrát nic umořilo osla, říká se. A stejně tak u počítače: na tisíc drobných pohybů myší každý den v nevhodné poloze ruky a zápěstí, stovky hodin v ochablém zhrouceném sedu a týdny a měsíce bez kompenzace pohybem po celodenní statické práci… to je postupná cesta do bolestivého „pekla“.

A přesně stejná cesta vede i ven!

Stovky drobných vylepšení každý den, desítky vteřin spočinutí v lehkém protažení, v příjemném narovnání, v dobrém postavení i dlouhé minuty, kdy dopřejete unaveným očím, kloubům či svalům perfektní prokrvení a skvělou výživu – to vše se počítá!

Co můžete udělat okamžitě a už na nic nečekat?

Je jasné, že nemůžete stále odbíhat od rozdělané práce někam do tělocvičny, že nejde během dne vyndat v kanceláři karimatku a cvičit jógové pozice, ani nemůžete uprostřed pracovního shonu začít meditovat… Ale určitě ihned můžete:

  • nastavit si dobře svoji židli na míru tak, aby se vám na ní dobře a zdravě sedělo,
  • vhodně si uspořádat a nastavit všechny části svého pracoviště tak, abyste si přestali ničit záda nebo oči,
  • zavést drobné změny do svého pracovního režimu, abyste jen neseděli,
  • a hlavně ihned na židli u počítače během kratičkých přestávek začali léčit své bolístky.

A to tak, že si toho ani nikdo z kolegů v kanceláři nevšimne!

Změnit své nevhodné pracovní návyky, které dlouhodobě vašemu tělu škodí a nahradit je příjemnými chvilkami, které navíc ihned uleví a hojí, to zní dobře, že?

Po létech poslouchání těchto stále stejných příběhů a velmi podobných následků jsem vymyslela jednoduchý koncept.

Vybrala jsem pár vyzkoušených tipů pro zlepšení pracovní pozice, aby vás sezení neunavovalo, několik masážních hmatů k okamžité úlevě, aby vás přestal bolet krk či záda, a pár zapamatovatelných cviků pro regeneraci těla. 

To vše se naučíte v sedmi krátkých návodných videích. Žádné dlouhé okolky, jdeme hned k podstatným věcem. A ty se do detailu naučíte tak, abyste z nich získali maximum. Navíc nemusíte ani odcházet od stolu, vše se děje rovnou na židli. Však se podívejte, co vše si pro sebe můžete ihned dopřát i jaké bonusy navíc získáte:

Minikurz Práce u počítače zdravě

 

Co vzkazuje studentka Alena

Kurzem již prošli první uživatelé a tady jsou reference některých z nich. Studentka Alena Králová mi napsala:

Na kurz Práce u počítače zdravě jsem byla zvědavá, a po jeho absolvování jsem nadšená! Autorka kurzu, lektorka Vlaďka, je člověk na správném místě, vždy plná energie a vybavená skvělými radami, které nasbírala za mnoho let praxe z pozice učitelky, sportovkyně i vedoucí kurzů, navíc má zkušenost s vedením lidí všech generací i profesí.

Já jako většina lidí pracujících u počítače mám problémy především s krční páteří a se zády. Během kurzu jsem si uvědomila, kolik částí těla mám zablokovaných a neprotažených, o mnoha z nich jsem ani nevěděla. Úžasné je, že u většiny cviků na protažení přijde okamžitá úleva, Fakt je škoda, že jsem některé metody a triky neobjevila dřív.

Člověka by totiž ani nenapadlo, kolik účinných cviků se dá provádět z kancelářské židle. Zároveň je skvělé, že nepotřebujeme skoro žádné speciální pomůcky, případně Vlaďka nabízí alternativy, které máme všichni doma.

Uvnitř kurzu se mi velmi dobře pracovalo, vše je intuitivní. Líbí se mi, jak je koncipován obsah kurzu: je přehledně rozvržen, jednotlivé lekce se zaměřují na konkrétní problémové oblasti těla a navazují na sebe. Jsou dlouhé tak akorát a problematice se věnují dostatečně do hloubky, vysvětlení je jasné a srozumitelné. K lekcím je přiložen i textový návod na provádění cviků, což se hodí pro rychlé připomenutí daného cviku bez nutnosti pouštět video. Asi nejvíc jsem ocenila osvojení si různých technik na automasáž šíje.

Líbí se mi, že je kurz proložen i několika relaxačními technikami, které k udržení zdravého těla a mysli jistě přispívají. Za mě doporučuji vyzkoušet si palming – techniku na zrelaxování unavených očí. Nečekala jsem, že je tak snadné svůj zrak a mysl zregenerovat během chvíle při pracovním vytížení, ale opravdu to funguje!

Vlaďka myslí na vše – kromě cviků nám doporučí i nastavení našeho pracovního prostoru, tzn. židle, stolu, monitoru a upozorní, čemu se vyhnout a jak si dávat pozor na nevhodné návyky při pracovním vytížení. Dobře rozumí nejčastějším zlozvykům (nejen) v kanceláři a zná účinné metody, jak si od následků ulevit. Mile mne překvapily taky bonusové doplňky a tipy pod videi.

Zkrátka, vyplatí se udělat si na sebe čas a projít si všechny lekce a tipy, které zkušená lektorka nabízí. Každý si asi vybereme nejvhodnější cviky pro sebe, které pro nás mají nejlepší účinek a jsou nám nejpříjemnější. Takových jsem v tomto kurzu našla mnoho! Z  výukových videí vyzařuje pozitivní nálada a mně osobně srozumitelnost a jednoduchost cviků motivovala k jejich pravidelnému opakování. Za tento kurz moc děkuji a doporučuji všem, kdo pracujete u počítače.

Co říká fyzioterapeutka Jitka

Na ČVUT učím přes 28 let, na lekce ke mně chodí i bývalí studenti, učitelé ze školy i dospělí z řad veřejnosti, školím ve firmách a úřadech, učím i lektory a cvičitele. Odevšad, kde lidé při práci sedí, ke mně dlouhá léta přicházejí se svými dotazy i náměty. Ty nejčastější, stále se opakující problémy a možnosti jejich řešení jsem zapracovala do minikurzu.

Fyzioterapeutka Jitka Vašíčková o něm říká:

Ve své praxi potkávám mnoho klientů, které trápí neduhy ze statického přetížení od práce u počítače. A kurz paní Botlíkové nabízí široké spektrum dobře zvolených cviků a manuálních hmatů, jak si ulevit od jen unavených nebo již přetížených svalů zad. Všechny cviky v tomto kurzu jsou perfektně vysvětlené a názorně ukázané, a pomohou k úlevě každému, kdo tráví dlouhé hodiny prací u počítače. Získáte i přesné návody, jak potížím předcházet nebo již vzniklé problémy řešit.

Tento kurz mohu vřele doporučit, protože je užitečný nejen těm, kdo už potřebují úlevu a pomoc od zdravotních problémů, ale i pro prevenci, aby potíže vůbec nenastaly.

Co vzkazuje studentka 3. věku Růžena

Kurz je koncipován formou skládačky. Postupně jsou velmi podrobně zpracovány kapitoly pro procvičování jednotlivých oblastí. Cviky nejsou vůbec složité a jsou uživatelsky příjemné. Všechna instruktážní videa jsou tak názorně zpracována, že v kombinaci se slovními popisy pod lekcemi není problém natrénovat si, jak vše správně provádět.

Vracení se k jednotlivým cvikům v lekcích usnadňuje časování, které je vždy uvedeno pod každou lekcí. Závěrečná kapitola „Pozdrav monitoru“ metodicky prospěšně kompletuje hlavní probrané cviky do příjemné krátké sestavy. Sestavu si lze pro okamžitou úlevu ze zatuhlého držení těla zacvičit opakovaně kdykoli v průběhu dne.

Ze všech videí plyne příjemná a motivující pozitivní energie. Skvělé je, že cviky jsou vhodné pro každého a lze je bez problémů zařadit do běžné denní činnosti. Jsou nenáročné na provádění, vybavení, jsou okamžitě účinné a dají se během pár minut odcvičit kdekoli. Lze je různě kombinovat, dle okamžité potřeby, co je zrovna potřeba více protáhnout, posílit či zrelaxovat.

Odměnou za každé krátké procvičení, je příjemné uvolnění ze zatuhlosti, napřímení se a celkové tělesné „osvěžení / ožití“. Opakovaně jsem si všimla, že po zacvičení mi práce začala najednou jít i lépe od ruky. 

Vedle správného nácviku považuji za důležité, naučit se zařazovat si  krátké procvičení / protažení opakovaně během dne. A nemusí to být zrovna jen sedavý den. Cviky mi pomáhají srovnat se i během práce na zahradě či v domácnosti, ale i po pěší túře, cestě v autě či jízdě na kole.

Téměř každý má dnes své problémy s bolestmi zad a správným držením těla. Všichni máme zažité, určité své amatérské postupy rovnání se. Přínos tohoto kurzu spatřuji zejména v tom, že jsem se naučila, jak se rovnat SPRÁVNĚ a pro tělo prospěšně. Oceňuji, že příjemný efekt a úleva se dostavuje prakticky ihned po krátkém zacvičení a ani nemám pocit, že „jdu cvičit“. Vlastně se díky cvikům z tohoto kurzu metodicky správně rovnám, protahuji a dělá mi to moc dobře, cítím se lépe a stojí mě to jen pár minut času. Za to moc děkuji.

Co můžete udělat okamžitě a jak už na nic nečekat?

Tento minikurz jsem tvořila po celé jaro a léto 2022, ale podklady k němu jsem shromažďovala, ověřovala v praxi s lidmi a dál „pilovala“ po mnoho let předtím.

Přeji si, aby tento nový kurz všem pomohl tak, jak jsem to zamýšlela.

Řešení máte nyní TADY, na dosah ruky.

I vy si tam jistě najdete konečně ten správný tip na úlevu od svých trablů. A abyste si udělali představu o tom, jak ta cvičení a tipy vypadají, tak klikem na obrázek výše nebo na odkaz níže si hned teď pár z nich můžete zkusit:

Ukázka pěti tipů a cviků z minikurzu Práce u počítače zdravě je tady.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

 

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář