Kašlete na dávné zákazy… na Pravčickou trochu jinak!

Cesta na Pravčickou bránu je pro bosonožce rájem zážitků.

Výletujeme nejen na tu „Velkou Pravčickou“, obdivovanou letními davy turistů,  ale i na nenápadnou, v lese ukrytou a mnohem méně navštěvovanou „Malou“ bránu.

Gabrielina stezka začíná na Mezní louce a je na chození bez bot pro bosochodce – začátečníky téměř ideální! Vine se stinnými lesy zakořeněnými v nekonečném pískovišti. Procházíme se studenty pod skalami, ze kterých se tisíce let drolí jemný písek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANohy se s radostí zaboří do pískoviště, noří se do malých čistých louží či vlhkého listí. a vzpomínají:  kde tohle naposledy zažily? Nejspíš někde nedávno na mořské pláži…  Anebo to bylo mnohem dřív, při hrách na písčitém potoce či u říčky? Nebo opravdu hodně dávno, ještě na dětském pískovišti?

Možná snad až tehdy, kdy neposedné obuté nožky ještě často slýchaly: Nešlapej do té louže! Nechoď do toho bláta! Budeš zmazaný jako uličník!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A teď tedy všechny nahé nohy rebelují. Jdou do každé lesní kaluže ve spadaném jehličí, sklouznou do úzkého blátivého úvozu, boří se do kupek starého zetlelého listí, vybíhají pískové stupy, našlapují v měkoučkém mechu a hned pak zase rozkošnicky ťapají v hluboké louži plné šťavnatého bláta, nechají jej protékat mezi prsty…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA  každý další úsek je plný nových zážitků: stoupání po kovových žebřících za rozhledy končí na železném mřížoví s výhledem nejen daleko, ale i hluboko pod sebe.

Vběhnutí do tmavé tůňky skrývá překvapení: spoustu malých šišek, spadaných z modřínů… Krátká travička uchycená na kraji stezky posypané náhle štěrkem je vítanou záchranou před kapitulací do bot… a tak pořád dál a dál.

Nikdo teď nohám nenakazuje, co mají a nemají dělat, jdou volně přírodou a zažívají neopakovatelné. A vše si náramně užívají!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A pak jdeme i skrze jednu soutěsku říčky Kamenice, kde se nemusíme vozit na lodičce, ale dá se projít i pěšky, vodou.

Za Dolským mlýnem se noříme do vody, nejprve jen po kolena, postupně po stehna, až pod pas, PO PÁS, až NAD pas… Voda studí, zebe, ale zážitky jsou silné!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod nohama vodní tráva, dlouhé plující husté „vlasy“ se vlní pod hladinou a změkčují došlap na ostřejší hrany kamení, ohlazené oblázky jsou příjemné na dotek i na došlap.

Výlet se chýlí ke konci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Blátivá špína z nohou je dávno omytá a odplavená v Kamenici, a chodidla už měkce našlapují po chodníčku z jehličí, aby se nakonec vynořila z lesa na nudný, tvrdý a nezáživný asfalt.

Takový výlet určitě nahradí nejméně jedno domácí cvičení pro chodidla ze zimního období, kdy je venku nevlídno.

A je to také ta nejbáječnější masáž pro nohy – sice ne tak precizní a komplexní, jako je Vitalizační masáž nohou, ale zato je naprosto bio, eko, zkrátka dočista přírodní.

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář