Stop rutině a vstříc dobrodružství! 1. díl

Seriál Stop rutině a vstříc dobrodružství

Tento nový seriál vznikl jako následek více než ročního života „jinak“. Má za cíl ukázat vám možnosti, jak celkově ozdravit a omladit své tělo i ducha. Cesta povede přes bourání nevyhovujících návyků, přidání drobných či větších změn v běžném denním režimu i speciální trénink mozku, abychom dokázali využít co nejvíc z jeho tvořivého potenciálu.

Všechno, o čem nyní píšu, dlouhodobě zkouším a zažívám „na své kůži“. A přineslo mně to cenné postřehy, udělala jsem různé změny k lepšímu a zapracovala je do svého denního „řádu“. Doufám, že to třeba inspiruje k drobnému či většímu vylepšení svého života i vás.

Úvod : Jak a proč to celé vzniklo

„Koronavirový čas“ zasáhl všechny a změnil mnohé. Hodně lidem vzal práci, rozbil vztahy, dokonce i zahubil nejbližší nebo přátele. Hodně lidem práci naopak přidělal, vyčerpal finanční rezervy, odnesl radost a odčerpal životní energii.

Některým lidem, kromě nošení roušek, omezení kontaktů s lidmi a dočasné práce z domova, nezměnil skoro nic. A mnohým i leccos přinesl: novou práci a příležitosti, nový vztah, nové přátele, nové nápady a restart života.

Mně osobně tento korona-čas po mnoho měsíců potlačil setkávání s rodinou, s vnučkou, s přáteli.  Nenávratně mi taky odnesl více jak rok života se studenty, setkávání na lekcích, výletech, na letních i zimních lyžovacích kurzech. Zmizely jejich hloubavé otázky, zájem, mladické nadšení, sdílené historky ze života i společné zážitky.

Uplaval i rok společného cvičení s Masters, mými studenty a absolventy Univerzity 3. věku, naše setkávání na hodinách a výletech.

Zmizel i rok péče o mé klienty naživo: nekonal se jediný seminář „Zdravá práce v kanceláři“, také adepti na „Zdravé nohy I.,II. i III. stále čekají…

ALE:

Taky mi tento čas přidal do života velkou vlnu tvořivosti! Když se nedalo setkávat se s mými lidmi, ať už s rodinou, s přáteli či studenty všeho věku naživo, vymyslela jsem jiné příležitosti, jak situaci tvořivě zvrátit a přetavit to „zlé“ v dobré.

Tak třeba jsme vymysleli pro vnučku aktivity online, které ji dost bavily. S přáteli jsem začala používat video-volání přes dříve mně neznámé platformy.

Místo živých lekcí s Masters vznikl seriál článků „Sami doma“ pro seniory. Ten přitáhl i pozornost redaktorů ČT a vyústil v pozvání do televize (Sama doma).

Místo výuky naživo jsem natočila dva zcela nové online cvičební kurzy, které by v „normální“, hektičtější době vůbec nevznikly. A které v důsledku vlastně pomohly mnohem více lidem.

A také jsem měla čas na svůj první online kurz Cviky pro nohy, který už doteď pomohl stovkám mých klientů. Vznikla kompletně přepracovaná a inovovaná verze, která bude od podzimu přístupná i pro všechny mé „věrné“, kdo kurzem již prošli.

A abych nezatuhla a nezkostnatěla já sama, vyzkoušela jsem během nové korona-rutiny různé přístupy a udělala jsem spoustu drobných změn.

Proč to všechno píšu?

Na každou situaci můžete nahlédnout vždycky nejméně ze dvou úhlů pohledu: co vám vzala – a stěžovat si na ni, anebo co vám dala – a chválit si ji. Pravda, někdy se to nevyjeví hned, a to dobré se musí třeba i chvíli hledat, ba někdy to ani není hned zjevné, a je to vidět až za nějaký čas.

Někdy však nestačí jen „chválit“ to nevhodné a čekat, že bude líp. Pokud je něco dlouhodobě pořád „špatně“, je třeba i udělat nějaké aktivní kroky, aby se situace přehoupla na tu „dobrou“ stranu. Ty obvykle stojí úsilí, a to není vždycky pohodlné a může zprvu i „bolet“: finančně, psychicky i třeba i fyzicky.

Proč to nejde bezpracně? A jak to tedy funguje?

Náš mozek i naše tělo má totiž rádo stejné činnosti, rutinu, zvyk. To nové do toho nezapadá, je to jiné, nepohodlné, vyžaduje to určitou námahu a duševní nebo tělesné úsilí, zkrátka energii navíc.

Ale současně je to i velmi, velmi tvořivé! Je totiž třeba vytvořit nové spoje v mozku: to je ta tvořivá „práce“. Mozek se „posiluje“, budí se k aktivitě, a jak se tak „rozcvičuje“, zvládá stále větší úkoly – a s tím také přicházejí i nové podněty, líhnou se nové myšlenky, vznikají nápady, roztáčí se tvořivá spirála… Končí rutina a začíná neznámé dobrodružství!

A to nové, neznámé, VŽDYCKY přinese něco dobrého, ba mnohem lepšího než to staré známé. Jen to není vždy na první pohled jasné, a jen málokdy je to ihned zjevné.

ALE POTOM! Pak, časem, to je nádhera! Začnou se dít jemné nebo i větší změny, a to nejen navenek, ale i uvnitř!

Základem je nebýt zacykleni ve stereotypu, tedy stále stejném denním programu. Týká se to nejen činností, vykonávaných stále stejným způsobem, ale i denních rutinních myšlenek.

Tedy nebýt pohrouženi do sebe, do problémů i návyků, které se už odehrály, nebo je sice ještě máte před sebou, ale už předem s jasným  řešením – a to výhradně tak, jako vždycky předtím.

Je opravdu fajn být otevřeni všemu, co přijde – i nějaké novince či drobné změně: dopřát si ji, a pak ji vnímat všemi smysly: „Co mi ta obměna přináší, jak na mě působí? Jak se v ten přítomný okamžik cítím?“ A dopřát si prostor a čas na prožití, nebo zažití té změny – a přiznat si i možnost, že to vlastně ani tak nebolí, že je to docela fajn, a že si to vlastně užíváme!

Chcete malou ukázku? Tak pojďme prozkoumat 1. díl…

1. díl: Drobné denní návyky naruby (ADL)

Dnes začneme nácvik od rutiny k dobrodružství opravdu polehoučku. Nejlepší pro drobný trénink jsou „ADL“, tedy „aktivity denního života“ (anglicky ADL = activities of daily life).

Tady jsou dvě ukázky pro začátek: „ruční“ práce a pochůzky – a to s mnoha konkrétními příklady. Určitě vás napadnou i další příklady – a to už budou právě ty, co se budou hodit do vašeho života.

1. příklad: „RUČNÍ“ PRÁCE

Tak tohle je taková drobná „rozcvička“, pro tělo i pro mozek. Ještě skoro žádná časová investice, malé nebo velmi malé úsilí, zato dost velká zábava! A spousta bonusů k tomu!

  1. Ranní hygiena v koupelně: jako praváci si jistě čistíte zuby pravou rukou (leváci samozřejmě levou). Tak si zkuste přehodit kartáček do opačné ruky a dál čistit! Možná vás to bude stát minutu dvě navíc, protože to nepůjde tak rychle a efektivně, ale přivedete k životu úplně jinou „bandu“ svalů, které to dělají a naučíte se je používat. Taky zjistíte, že máte v ústech při čištění docela jiné vjemy.
  2. Zamykání/odemykání: hned ráno pak zkuste ještě zamknout svůj byt levou, a pak si uložit klíče do kabely taky levou rukou. Pro vás, zvláště šikovné, pak mám ještě další výzvu: zkuste to zamykání levou navíc ještě i NASLEPO, tedy se zavřenýma očima!
  3. Práce u počítače: pracujete-li s myší, zkuste ji přehodit

    na druhou stranu a pokračujte v práci (pokud nejste zrovna grafici a nemáte speciální myš, jde to s každou běžnou myší). Po čase to zase vystřídejte: chvíli vpravo, chvíli vlevo, podle svého pocitu.

  4. Otvírání/zavírání dveří: jdete si udělat čaj? Na WC? Na oběd? Na kliku vždycky sáhněte opačnou rukou: otevřete a zavřete dveře levou (leváci pravou).
  5. Jídlo: zkuste si ráno zamíchat čaj (kávu) levou rukou, taky nabrat jogurt či kaši lžičkou v levé, večer doma nabrat pár lžic polévky levou rukou… Pokud to hned nejde, tak doma je i nehoda lehce k zažehnání, utřete stůl (levou, samozřejmě:) a je to.
  6. Pití: berte láhev do ruky levou namísto pravou rukou, i prosté napití se změní na dobrodružství, zda neulejete či přelejete…
  7. Vaření: mícháte vařečkou polévku, cibulku nebo guláš? Zkuste vše zamíchat (nebo i ochutnat) levou…
  8. Mytí auta: myjete si auto sami? Zkuste vzít houbu do druhé ruky…
  9. Luxování: máte ještě „starý“ vysavač, ne ten robotický? Tak si k němu stoupněte z druhé strany, a pokud jste měli vždycky pravou blíž ke koberci a vykročili jste vždycky pravou dopředu, tak teď je to přesně naopak, levá ruka dole a levou nohou směle vpřed! A úplně stejně už teď taky zametáte, že?
  10. Zahradničení: ryjete lopatkou pravou? Šup s ní do levé a zkuste vyrýpnout aspoň jeden kořínek plevele druhou… Plejete ručně, ne lopatkou? Další záhonek vyplejte tedy levou!
  11. Nákupy:
    malý seznam si zkuste pořídit levou rukou! Psaní – to je tedy už pořádná výzva, a můžete do ní zapojit i své děti – ty takové nápady milují. Až budete brát zboží a dávat je do košíku, už je vám jasné, že z regálů vlevo berete vše levou, že? A navíc to máte i blíž!
  12. Mytí dětí i sebe: koupete své malé dítě večer vy? Houbičku do levé a už mydlíte. A stejně tak potom i sebe…
  13. Televize: zkuste vzít ovladač do jiné ruky a najít správný program nebo přepínat levou…
  14. Otvírání láhve: dáte si k televizi pivko? Otvírák do levé a zkuste šikovnost…
  15. Rozsvěcení/zhasínání světla: je večer, tak na vypínač sáhnete levou, však už je to nový zvyk, že?

Teď už máte dost inspirace, a tak určitě vymyslíte opravdu mnoho dalších situací, kdy můžete dělat něco rukou nebo i celým tělem přesně naopak, že?

Připomeneme si:

Proč se tím zabývat? Je to skvělý trénink pro náš mozek: ten se neustále učí! Tvoříme! Tyto nové situace zkoumáme a zažíváme zatím jen na vteřinku, moc nás nerozhodí, nemusíme příliš měnit svoje návyky – jen trochu, drobně, zatím nás to nestojí mnoho úsilí… Však jsem vám slibovala, že půjdeme polehoučku.

A teď taky všechno sami vyzkoušejte! Dejte si třeba nejprve jeden den, a později třeba i s dětmi týden „naruby“, a zkuste během dne zapojit tu druhou, méně šikovnou ruku do co nejvíce činností.

BONUSY denních činností „naruby“

K čemu je dobré si měnit občas ruce? Vytvoříte si tak šikovnou druhou pomocnici, která se dříve během dne tak nějak poflakovala. Je to docela zábava – vidět, jak moc je ta druhá ruka nejprve nešikovná.

Ale potom ta radost, když zjistíte, jak rychle se po tréninku ta „slabší“ ruka dokáže zlepšovat. To pak  „hlavní“ (většinou pravá) ruka jen žasne!

Taky si natrénujete vše pro situaci, když máte třeba pravou ruku nefunkční (přetížení, říznutí, popálení, puchýř, zlomenina a sádra…) A nemusí to hned být nějaká podobná katastrofa, stačí i prostá únava… Pak tuhle novou dovednost teprve plně oceníte!

Stejně funguje změna postoje při práci: zaměstnáte úplně jiné svaly, a ty stejné použijete trochu jinak. Mozek dostane nové podněty, na které bude trochu jinak reagovat.

2. příklad: POCHŮZKY

Tak, a teď už trochu přidáme, jdeme na druhou úroveň. Tedy více změn, které už stojí více úsilí, zaberou více času, ale taky přinesou do života i víc zážitků i tvořivosti!

A taky spoustu nových, ať vzrušujících či uklidňujících pohledů na situaci, nebo zajímavých průhledů do zahrad či do života druhých… a třeba i velmi inspirujících.

  1. Ranní cesta do práce: chodíte nejkratší cestou na metro, na tramvaj, na autobus nebo na vlak? Zkuste vyjít z domu o pár minut dřív a zvolit jinou cestu: ve městě jít jednu stanici pěšky a nasednout až na další zastávce, nebo alespoň jít po druhé straně ulice než obvykle. Na maloměstě či vesnici jít na svůj obvyklý dopravní spoj vedlejší ulicí…
  2. Pochůzky na pracovišti, cesta na oběd: sejděte či vyjděte po schodech místo výtahem, projděte jinou chodbou, vstupte jiným vchodem…
  3. Nákupy: zvolte jinou prodejnu než obvykle, jděte do pár malých krámků místo do supermarketu…
  4. Procházka se psem: vydejte se někam, kde jste ještě nebyli, třeba i dál než obvykle…
  5.  Vyzvednutí dětí ve školce, ve škole, na kroužku či tréninku: ano, já vím, že spěcháte! Ale aspoň občas to zkuste – možná jste při svých jiných pochůzkách objevili zahradu plnou sádrových zvířátek! Nový plácek na hraní, anebo vás přiběhl k plotu pozdravit  fakt krásnej pes! A pak i vaše děti budou zvědavé, když  zvolíte jinou cestu domů…
  6. Běhání nebo kolo po práci: vyběhněte jinam, připravte si nový okruh, jinou trasu…
  7. Aktivity o víkendu: naplánujte netradiční výlet někam, kde jste ještě nikdo z vás nebyl…
  8. Autem na výlet: když náhodou odbočíte špatně, místo „hudrání“ využijte to přehlédnutí nebo chybné rozhodnutí tvořivě – co zajímavého je na té „nové“ trase?
  9. Na dovolené: cestu k nejbližšímu rybníku, na koupaliště, k řece či k moři už po pár dnech znáte… tak jděte jinak než obvykle. I na plánovaný výlet na nejbližší vrchol kopce či hory zvolte novou, a třeba i neznačenou cestu, vždyť v dnešní době s off-line mapou v každém mobilu je už opravdu „umění“ zabloudit.

BONUSY pochůzek trochu „jinak“

Sledujte, o jaké nové pohledy a panoramata se obohatíte, jaká překvapení vás čekají.

A jaké zajímavosti vám přijdou do cesty, ať jsou to třeba trpaslíci v zahradě, vznosné stromy, okrasné keře či neznámé květiny za plotem, průhled do drobných střípků rodinných situací či na útulný dvorek…

A jaká nová setkání „přímo na trase“, ať už s dospělými lidmi, s babičkami, dětmi, s pejskaři a jejich psy, s kočkami nebo jinými zvířaty zažijete. Když budete pro tyhle situace „na příjmu“ a naladění, tak tohle všechno a třeba ještě mnohem víc vám ta malá změna může přinést a zpříjemnit tak váš den.

Shrnutí ADL: Aktivity denního života jinak

Už jen tím, že jsme ochotni různé věci alespoň zkusit a chvilku se tím zabýváme, uvolňujeme si mysl od jakési zarputilosti k možnostem, od určité „zkostnatělosti“ k větší flexibilitě: jsme tak nějak více připraveni přijmout třeba i jiný názor, líp zpracovat novou událost, udělat si na věc nový pohled, ba dokonce začít dělat určité změny aktivně. Ale je třeba to trénovat!

I váš mozek se pak raduje, co všechno se naučil a zažil! Nabourali jste denní stereotyp, některé věci nebo činnosti jste převrátili úplně vzhůru nohama!

Při něčem jste si „užili“ možná trochu nepohodlí, ale když se pak zamyslíte, obvykle zjistíte, že klady v tom dni výrazně převažují! Určitě jste alespoň zažili změnu, něco bylo jinak, a třeba mnohem zábavněji nebo dokonce o dost líp!

Spousta lidí pro posílení paměti a pro trénink mozku luští křížovky.

Tak toto je jiná cesta k témuž, spojená navíc i  se zlepšováním motorických dovedností! Tak si ji užijte naplno a brzy na „čtenou“ ve 2. dílu!

á a

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář