Jak se laskavě postarat (nejen) o své nohy

Ptám se fyzioterapeutky i za vás: jaké problémy (nejen) s nohama vás nejčastěji trápí?

Na seminářích, workshopech, na cvičebních hodinách či v kurzech se mě hodně ptáte, zda je možné napravit různé, třeba i dlouhou dobu zanedbané problémy speciálně související s chodidly a nohama.

Zda je šance si ještě zlepšit stav různě vbočených či jinak zdeformovaných palců či ostatních prstů na nohou, nebo třeba bolavých a příliš či naopak málo citlivých chodidel.

 

Co dělat s tím, když máte slabé a stále dokola se zvrkávající kotníky, když vás bolí pod bříšky prstů, anebo když se nemůžete zbavit bolestivých otlaků a mozolů na chodidlech či patách…

A když už se začneme bavit o problémech se zdravím, hned pak se obvykle přidají otázky na bolesti v zádech a v šíji…
Často se tyto problémy pojí také se zhoršenou rovnováhou, s velkou únavou až bolestí při delší chůzi, s nemožností vybrat si pro sebe vhodné boty, s bolestivostí v průběhu noci a mnohými dalšími příznaky.
Poznáváte se v některém ze jmenovaných příznaků? Dělá i vám starost? Napište mi.

Video s rozhovorem najdete tady.

Moje kamarádka Katka je současně profesí fyzioterapeutka s dlouhou praxí. Zaměřuje se především na péči o dospělé všeho věku.
Velmi laskavým způsobem provází své klienty při jejich poznávání vlastního těla, jeho možností i rezerv a pomáhá jim na jejich cestě za uzdravením z bolestí, ke kvalitnímu životu v plném zdraví.
Oslovila jsem ji nedávno s tím, že ji vyzpovídám a položím jí tyto vaše nejčastější otázky a zjistím její názory na možnosti řešení.

Podívejte se na rozhovor s Kateřinou ZDE.

 

Rozhovor o tom, jak pečovat o své nohy, aby nebolely, jaké jsou konkrétní možnosti zlepšení nejčastějších problémů a vad nohou a chodidel, co dělat pro prevenci a proč se „kamarádit“ s celým tělem, nejen s nohama.

Když zlobí nejen nohy, ale přidá se i celé tělo…

Ano, je to tak, dost často se k některému problému chodidel přidruží i různé další, třeba bolesti v kolenou a / nebo v kyčlích, bolesti beder, ba dokonce i bolavá šíje a krk.

S plochou nohou se často pojí problémy s rovnováhou, vbočené palce mívají spojitost nejen s bolestmi v bedrech, ale dokonce i s bolestmi šíje, kladívkovité prsty se často pojí s oslabenými břišními svaly, a vše se stupňuje při dlouhém zborceném postávání nebo při trvale zhrouceném sedu s ohnutými zády.

A také držení těla v neustále nevhodném až vadném postavení napomáhá rychlejšímu rozvoji problémů nohou a k jejich zafixování.

Avšak stejně tak jako se stav může postupně horšit, existuje i cesta vzhůru, ven z problémů!  Začít se může třeba od lepšího nastavení těla při sezení nebo ve stoji. Drobné úpravy, které nestojí skoro žádnou námahu, mohou působit jako katalyzátor změny.

 

Jaké budou ty změny a kdy budou vidět ?

A za jak dlouho můžete čekat výsledky? Katka vám to v rozhovoru prozradí. Ovšem ctností rozhodnutých je i trpělivost. A navíc: někdy to nakonec jde lépe a dokonce i rychleji, než to nejprve vypadá.

Každopádně pokud se už jednou rozhodnete a opravdu začnete, vše se spojí, aby vám to pomohlo.

Najednou vám nebude zatěžko vstát o chvilku dříve, protože už to přestanete vnímat jako újmu, vždyť to děláte přece pro sebe.

Taky zjistíte, že nové návyky, které vám do života postupně přinášejí úlevu, jsou časově nenáročné a vlastně i příjemné. A taky, že vás ta pravidelná promluva se svým tělem začíná bavit.

A hlavně, jak říká Katka, nechcete přece žít trvale v ruině, že?

 

Poslední zvonění… ještě dnes ode mne i dárek!

Vše se spojí… a tak i já se přidávám: Mám pro tyhle potíže řešení i v online podobě: Cviky pro nohy už několik let pomáhají mým klientům srovnat vše okolo nohou a chodidel směrem k normálu.

A dnes k tomuto kurzu plnému vychytávek, tipů a hlavně propracovaných cvičebních příkladů přidávám vám rozhodnutým pro změnu tři „královské“ příklady, jak lépe držet své tělo. ve vstupním kurzu Naslouchejte tělu od nohou se to naučíte.

Pojďte si svůj dárek k jednomu ze dvou kurzů vyzvednout ještě dnes!

TADY k němu najdete kód i vstup!

 

Naživo to je pro některé z vás přece jen nejlepší!

A ještě jedna poznámka na závěr: vím, že každý/á jsme individuality a někomu online kurzy nemusí vyhovovat a má raději setkání s lektory naživo. Toto jaro jsem si vše připravila tak, aby se nikdo nemusel cítit odstrčen nebo zapomenut.

A nachystala jsem termín živého semináře Zdravé nohy ještě před létem. Budu vás čekat v sobotu 27. května v Praze 6.

Po skončení  letošního únorového setkání mi Rita napsala mail:

„Když jsem večer po semináři dorazila domů, cítila jsem se jako Ema, co drtí slabikář a u toho mele maso… a pak se potká s Komenským. Byla jsem celá pokrytá informacemi, tak jak zimní krajina zasypaná sněhem.

Další den jsem se snažila srovnat si všechny ty novinky v hlavě. A pak jsem vytáhla míček, poznámky… a začala. Po troškách, bolí to, ale vím, že to teď mám ve svých rukou. Když se dám do hodnocení semináře, tak to byla obrovská nálož velmi precizně podaných informací, prostřídaná teorie s praxí, zkrátka úžasné.

Opravdu málokdy se naskytne tak dokonale vedené vzdělávání – a že jsem různých vzdělávacích kurzů za svůj i pracovní život absolvovala nepřeberné množství! Nebylo nic, co by mi nesedělo, co by zůstalo nepochopeno nebo mi bylo nepříjemné. A to včetně pestrých pomůcek a dobré organizace času – všechno bylo super.

Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla za Vámi do Prahy přijet a doufám, že jsme se neviděly naposledy.“

Tak třeba je květnové setkání nachystané právě pro vás…

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář