Po strništi bosa!

Po strništi bosa!

Tak je tu zase začátek školy! A s ním sklizená obilná pole. Vždycky, když se takto ohlásí příchod podzim, vzpomenu si na školní léta. Ne na ta svoje, ale školní léta babičky z Moravy. Je to už opravdu dávno, má dobrá tchyně už nežije, ale její vyprávění z doby, kdy chodila do obecné školy, si dodnes pamatuji.

Pocházela ze skromných poměrů a tak přes rok běžně boty nenosila. Ještě dlouho do podzimu chodila do školy naboso. A to rozhodně nebyla sama, v té době to bylo v kraji obvyklé, boty nosili jen bohatí. Ostatní boty nazouvali až s prvními mrazíky. Školu měla babička přes sedm kilometrů (!) daleko, takže denně vyrážela velmi časně.

Samozřejmě šla tam i zpátky domů pěšky, protože rodiče od rána pracovali. Jen výjimečně ji cestou zpátky svezl na koňském povozu tatínek jejího spolužáka.

Cesta vedla přes velký obilný lán, v září již samozřejmě sklizený. Strniště příliš k procházce nezvalo, pole se ježilo tisíci usekanými stébly!

Představila jsem si to už tehdy jako horor: rozdrásaná chodila, propíchaná skrz-naskrz až do krve! Pro má kdysi zhýčkaná chodidla, zvyklá tak leda na chození po měkké trávě, by to byla nepřekonatelná překážka.

„Babi, proboha, jak jste přes to pole chodili?“

A tak mi prozradila svůj trik, který používali všichni dětští boso-chodci: „To se musí nohama šoupat!“ No, moc jsem tomu tehdy nerozuměla, protože přechod pole nepřicházel s mýma přecitlivělýma nohama v úvahu.

Léta prošla, změnil se i můj vztah k bosému chození… Vzpomněla jsem si na babičku, když se uváděl do kin Svěrákův film „Po strništi bos“, ale zrovna nebylo v dosahu to pole…

 

Až nedávno bylo vše, jak třeba: a inspirovalo mě to k osobní zkoušce. Posečené pole je totiž pro mne, současnou milovníci bosé chůze, dost velká výzva!

Teď už rozumím, co tím babička myslela: stačí opravdu drobný trik a přejdete pole naprosto bez úhony!

Těsně před tím, než byste rovnou seshora stoupli na naježenou hradbu ostře seříznutých stébel, posunete nohu trochu dopředu a jemně chodidlem jakoby pohladíte naježené vršky, šoupnutím a měkkým nášlapem si s citem lehce položíte stébla a došlápnete už bez problému na „složené zbraně“. Tak prosté to je!

 

A jen tak mimochodem, tyhle děti byly vlastně zdravější než ty dnešní.

Nikdo je nedovezl ráno až před školu, ale každý den nachodily dost kilometrů pěšky (naše babička nejméně deset!). Nikdo je nenutil k tomu, aby se šly konečně proběhnout ven, protože „na vzduchu“ byly kromě vlastní školní výuky pořád, minimálně těch několik hodin denně „docházky“ (případné slovo, že?) do školy, jinak by se tam nedostaly.

A navíc: jejich chodidla rozhodně netrpěla nějakou dnes běžnou „vadou“ jako jsou třeba ploché nohy. Pravidelná každodenní chvilka bosé chůze napraví totiž hodně problémů.

Jen pro srovnání: Bosoběžec Lukáš Findeis se bosky pohybuje nepřetržitě v zimě v létě už aspoň šest let po všech možných terénech, od těch městských až po extrémní přírodní. Nechal si ze zájmu vyšetřit chodidla u známého podiatra (ortopeda zaměřeného na chodidla a nohy). A výsledek? Naprosto zdravé nohy!

Chtěli byste také slyšet tuhle „diagnózu“?

Nejspíše není reálné se hned od zítřka chystat bosky na cestu do školy nebo do práce, ale možná se na chvíli zastavte před svým botníkem  a proberte jej před podzimní sezonou. A třeba byste si v něm mohli dopřát i nějakou změnu.

Na závěr se vraťme zase na začátek: podzim je tady a pole jsou už nejspíše všude posekaná.

Tak co vy na to, nejen otrlí bosonožci, ale i vy ostatní, vyzkoušíte to jako za starých dob?

Tahle masáž nohou se možná stane nezapomenutelným zážitkem!

 

 

 

 

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář