Sami doma! 1. díl: Senioři za časů koronaviru

Sami doma! 1. díl: Senioři za časů koronaviru 

Seriál Sami doma! (nejen) za časů koronaviru 

Nový seriál ke zvládnutí koronavirové epidemie je určen především nejohroženější skupině – vám, starším lidem. Obrací se ale i na vás, kteří chcete seniorům účinně pomáhat – tedy na mladší členy rodin: dospělé děti a vnoučata.

Seriál Jak se udržet ve zdraví a vitalitě, jak stárnout s grácií a přitom naplno žít!

Kromě prvních dvou dílů: Jak přežít ve zdraví rozvoj  epidemie a jak  tvořivě využít vyhlášený nouzový stav, psaných pro aktuální situaci během začátků koronavirové epidemie v roce 2020, jsou čtyři další díly psané především jako náměty pro zlepšení běžného života!

Ve 3. až 6. dílu najdete tipy, jak si posílit imunitu a vylepšit péči o sebe (3. díl), náměty pro zlepšení své výživy (4. díl) a tipy pro zařazení jednoduchého a příjemného cvičení do svého každodenního pohybového režimu (5. díl) a tipy na zlepšení komunikace, práce a odpočinku (6. díl) nejen během „domácího“ života.

Pracuji se staršími lidmi více než 30 let, učím je starat se o sebe v lekcích zdravotního cvičení pro veřejnost i na Univerzitě 3. věku.

Říkám jim Masters – mistři života a mám je moc ráda: jsou zásobárnou moudrosti a zkušeností pro další generace. Starejme se o ně i nyní!

Obsahem seriálu jsou náměty pro dva hlavní cíle: Přežít ve zdraví  Využít „Sedmičku sobě“. S  tím prvním souvisejí tipy, jak se vyhnout nákaze. V souvislosti s druhým cílem nabídnu řadu nápadů, co mohou senioři „vyždímat“ z nouzového stavu, aby posílili imunitu a zlepšili svůj život. A to nejen po dobu trvání výjimečných opatření, ale i poté, až provizorium skončí.

 1. díl seriálu Jak přežít ve zdraví

Co můžete v době rozvoje epidemie udělat, abyste maximálně snížili riziko, že se nakazíte?

Zůstaňte doma

Co nejméně vycházejte mezi cizí lidi. Nakonec ani u členů vlastní rodiny nevíte, s kým se mohli potkat během cest mimo domov, natož u zcela cizích lidí.

Možnost, že se nakazíte, tak můžete dramaticky snížit v době, kdy se epidemie rozvíjí a v populaci je kromě již potvrzených nemocných také množství nositelů viru, kteří to o sobě zatím nevědí.

 

Nakupujte online

Potřebujete-li nutně nakoupit, volte nejdříve možnost objednání online. Tři největší prodejci s kompletním sortimentem jsou ITesco.cz, Košík.cz nebo Rohlík.cz (srovnání zde).

Nejste-li v tom zběhlí, požádejte o objednání své děti, případně sousedy (seznam potravin jim můžete předat telefonicky nebo mailem). Další možností je spojit se s radnici či obecním úřadem v místě bydliště – mohou poslat na pomoc dobrovolníka.

Nakupujte chytře 

Dobře si rozmyslete, co budete potřebovat, abyste vycházeli co nejméně. Vyhledávejte menší obchody, kde je méně lidí a nejsou tam fronty. Pokud už nakupujete v supermarketu, využijte dobu vyhrazenou pro starší zákazníky.

Zajděte nejdříve do oddělení pečiva a vezměte si jednorázovou rukavici. Nebude-li, tak si navlékněte na ruku mikrotenový sáček. Hodí se nejen na odběr nebaleného pečiva (lépe ale vybírat to balené), ale i ostatních potravin. Virus může na obalech a na povrchu potravin přežít mnoho hodin až několik dní.

A nezapomeňte doma roušku, i když nechrání vás, ale ostatní.

Necestujte veřejnou dopravou 

Nutné záležitosti, při nichž musíte fyzicky být, vyřizujte co nejvíce pěšky. Když už musíte jet, seďte, a to stranou od ostatních cestujících (bývá jich většinou jen pár, takže to snadno zařídíte).

Snažte se co nejméně dotýkat rukama tyčí, madel a tlačítek. Při vystupování se ale raději držte – ruku snadno vydezinfikujete, zatímco zlomenou nohu by vám museli dát do sádry.

Vyhněte se poště 

Pokud si obvykle chodíte pro důchod na poštu, za nouzového stavu nemusíte: přinesou vám ho domů. A kdyby vás náhodou nezastihli, domluvte si opakované doručení telefonicky.

Myjte si důkladně ruce i obličej 

Po návratu domů zavřete dveře zevnitř loktem a pak zamiřte rovnou do koupelny.

Nejdříve si velmi dobře umyjte ruce mýdlem, potom se zaměřte na obličej (pomůže kousek vaty nebo odličovací tampon). Znovu si umyjte ruce, případně je ještě postříkejte dezinfekcí.

Nakonec je ošetřete vhodným pleťovým krémem, protože dezinfekce vysušuje. Rozdíl mezi běžným mytím a mytím v době koronaviru je dobře vidět na tomto velmi názorném videu.

Žehlete si noviny 

Odebíráte tištěné noviny nebo časopisy, které nejsou zabalené v plastovém obalu? Před přinesením novin rozehřejte žehličku. Noviny vyndejte ze schránky jednou rukou a potom je přežehlete žehličkou, kterou budete držet ve druhé.

 

Teplo noviny vydezinfikuje. Za starých dob žehlili sloužící noviny, aby byly bez skladů a panstvu se dobře četly. Nejdříve tedy budete za sloužící, ale potom v klidu u snídaně ze panstvo.

Líbil se vám článek?

Sdílejte jej nebo  členům rodiny a známým na něj pošlete odkaz. Další díl vyjde za 5 dní.

 

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář