Stop rutině: Jak omládnout a ubrat si roky bolestí? – 3. díl

Lepším držením těla omládnete a uberete si roky bolestí!

Tento nový seriál má za cíl ukázat vám možnosti, jak celkově ozdravit a omladit své tělo i ducha. Cesta povede přes bourání nevyhovujících návyků, přidání drobných či větších změn v běžném denním režimu i speciální trénink mozku, abychom dokázali využít co nejvíc z jeho tvořivého potenciálu. Všechno, o čem nyní píšu, také dlouhodobě zkouším a zažívám „na své kůži“.

V prvních dvou dílech jsme probrali dvě pěkná témata.

Hned v 1. dílu jsme se věnovali různým aspektům ADL(Activities of Daily Life), tedy drobným rutinním aktivitám v denním životě. Ukázali jsme si, jak můžeme pomocí malých změn v každodenních návycích podpořit vlastní pohybovou i mentální kreativitu. Třeba kolik zábavy přinese odemykání levou rukou, a ještě k tomu naslepo. Anebo proč ovládat myš i levou… 

Ve 2. dílu jsme nastínili možnosti, jak lze pracovat na zlepšení vlastní odolnosti a imunityjaké jsou možnosti upevňování zdraví otužováním, jak překonávat pocit chladu. Jak mohou i „zimovřivci“ začít jemně a beze stresu s otužováním, a to i jinak, než jen obligátní studenou sprchou.

Dnes se podíváme na to, co může do života přinést vědomé držení těla.

Jaké jsou benefity vědomého držení těla, proč je dobré se o něj snažit?

Spojení vědomé držení těla (nebo i „vědomý pohyb“) je nyní často užívané. Ale ne, opravdu to není zbytečnost, nepodstatná libůstka nebo módní výstřelek!

Dobře nastavený, kvalitně provedený a přesně zacílený pohyb je totiž hlavní cestou nejen k harmonickému, krásnému a elegantnímu pohybovému projevu, ale vede také k lepší stabilitě a rovnováze i k uzdravení z mnoha bolestí.

Pojďme si to vysvětlit na pár jednoduchých příkladech, ať tomu rozumíte ještě líp.

Co je to „dobré nastavení“ a dobré držení těla?

Představte si dospělého (či dítě), který vestoje „šmajdá“. Jeho chodidlo (nebo obě) nestojí na zemi rovně, ale tak nějak nakřivo. Není totiž zatížené rovnoměrně na vnitřní i vnější straně chodidla a váha není ani dobře rozložena mezi oblast paty a oblast přednoží (pod prsty nohy). Někde je zátěže mnoho – například velmi časté je přetěžování vnitřní strany chodidla nebo bříšek pod všemi prsty zespodu plosky. A jinde zatížení je málo nebo téměř chybí – třeba prsty bývají někdy na zem jen lehce položené, nebo i úplně zdvižené do vzduchu a ještě i skrčené.

Dovedete si jistě domyslet, že pak ani kotník není při stoji ve své optimální poloze. Když chybí vyváženost vnitřní a vnější části kotníku a osová symetrie, může být na jedné straně kotník „probořený“ víc k zemi než na té opačné. Osa kloubu už není svislá, ale mírně či víc nakloněná.

Nesymetrie se přenese o patro výše, kde se „pokřiví“ vnitřní prostředí kolenního kloubu. A tak ani oba menisky už nejsou zatížené rovnoměrně, ale na vnitřní nebo vnější straně kolenního kloubu je toho tlaku víc. Někdy se tomu koleno podvolí ještě pootočením a vpadnutím dovnitř nebo ven, a na problémy (a později i na bolesti) je zaděláno. Koleno (nebo obě) se pak jeví jako vbočené, do písmene „X“ nebo naopak vybočené (do „O“).

A tak bychom mohli pokračovat v pátrání po změnách na těle výš a výš… Nesymetrie v zatížení se totiž projeví nad tím křivě postaveným kotníkem úplně ve VŠECH kloubech, které jsou vestoje trochu jinak zatížené: v kyčlích, na páteři, dokonce až ve spojení krční páteře a hlavy!

Náš mozek i tělo jsou však natolik chytré, že se s tím popasují, společně to „vymyslí“ a tělo přenastaví: tu se pohne kloubem nahoru, tu doprava nebo jej pootočí, aby se celek jakž takž udržel ve svislé poloze. Ale pro tělo to NENÍ DOBŘE, k optimálnímu fungování to má daleko a někdy mu to vyloženě škodí.

Je to totiž vždycky na něčí úkor: některé tkáně, šlachy, svaly či skloubení jsou pak přetížené. A to zatím jen stojíme, a navíc nepříliš stabilně! Co teprve když se má toto vše ukočírovat i během pohybování, ať už při chůzi, běhu nebo jiném pohybu…

Doufám, že už rozumíte, co znamená ono „nastavení“?

Shrnutí: proč je vlastně dobré dbát o dobré nastavení těla

Správné nastavení (vlastně to správné držení těla) je totiž taaak příjemné! Když jej máme zaběhlé, nemusíme vynakládat energii navíc, nestojí nás to téměř žádné úsilí. Tělo si přitom odpočine, protože nemusí vymýšlet žádné „ptákoviny“ na sebe-udržení a přetěžovat tak svaly, které k tomu vůbec nejsou určené.

Zato nesprávné nastavení těla se vždycky projeví! Něco je na člověku vidět hned na první pohled: vypadá totiž jaksi uvadlejší, nesprávné až vadné držení těla jej opticky změní.

Uvedu jen pár příkladů: svěšená ramena zmenší hrudník a ztíží dýchání, jedno rameno níž nakloní postavu ke straně a přetíží jednu stranu těla víc, rozhodí symetrii těla odshora až po chodidlo, nefunkční slabé nohy zmenší celou postavu i na výšku, zhorší rovnováhu a sníží celkovou stabilitu atd. A to vše dotyčnému přidá i pomyslné roky a pak vypadá starší, než kolik mu opravdu je!

Dalších známek si všimnete až po určitém čase. Představte si třeba ten rutinní, denně mnoho hodin praktikovaný skleslý posed u počítače: vystrčená brada, svěšená ramena, ohnutá záda, sevřený hrudník a nohy skrčené pod stolem… Možná i vy si tak hovíte.

Jenže tisíckrát nic umořilo i osla! A tak se to vše postupně „propíše“ do celého těla. Projeví se to nejdřív jen únavou a tělesnou nepohodou. Špatně nastavená skloubení se rychleji opotřebí, také se dříve objeví artrotické změny na kloubech a postupně přichází i bolesti. A to určitě nechcete!

A přitom stačí docela málo: STOP rutině a malá změna v nastavení. A jsem si zcela jistá, že to bude to fungovat i vám, i vy to dokážete změnit.

Vždyť si to sami na sobě hned u stolu vyzkoušejte: Sedněte si nejprve do  hodně „unavené“ pozice po celodenní práci u počítače.

A sledujte, jak stačí i jen malé narovnání ramen, a to vedle těla a ne před ním. A hned dojde ke změně držení celého těla: páteř se protáhne vzhůru, až jakoby povyrostete, hrudník se rozšíří pro lepší nádech, i hlava se bez nějakého extra úsilí trochu narovná…

A nejspíše se taky budete ve svém těle lépe cítit – méně sevření, i váš projev bude přirozenější. A také navenek budete působit uvolněněji a sebe-vědoměji. 

Teď vás zvu k jednomu zajímavému pokusu! Udělejte si jej vestoje.

Stoupněte si před zrcadlo (fakt nemusíte stát u počítače), zavřete oči a představte si následující krátkou negativní emoci, (a/nebo se zkuste vžít i do stejného déletrvajícího duševního stavu):

„Ta práce mě fakt děsně nebaví, úplně mě to vyčerpalo! Co když to nestihnu! Ale fakt to potřebuju rychle dodělat, a navíc bez chyb! Sakra, celý den je dneska k ničemu!“

Podle téhle nálady se nyní postavte. Pak otevřete oči a podívejte se sami na sebe, jak vypadáte a jak asi působíte. Skoro byste té nešťastné a vystresované osobě před vámi i vynadali, že?

Znovu zavřete oči a přivolejte si jinou, pozitivní emoci (vžijte se do duševního stavu klidu a optimismu) a řekněte si:

„To zvládnu, mám na to dost času. Teď si skočím si na něco dobrého k snědku, pak si uvařím čaj a dotáhnu to. Vždyť to mám připravené, vím, jak na to, takže nejpozději zítra ráno to bude hotovo!“

Postavte se podle toho a pak otevřete oči. Prohlédněte si dobře tu jinou osobu! Jistě jí věříte, že si ví rady, těšíte se na výsledek a možná máte i chuť se na ni  usmát…

Jak si tedy zlepšit držení těla a odstranit či zmírnit obtíže a bolesti?

Nejdřív vám řeknu jedno tajemství: můžete tak uzdravovat nejen tělo, ale i svou duši! Krásné, vznosné držení léčí a uzdravuje nejen tělo, ale dělá divy i s duší.

Když jste si dělali ten pokus vestoje, šli jste od změny emoce ke změně nastavení těla (např. vstoje). Ale ono to funguje i opačně: tedy nejprve od nastavení JINÉHO postoje až ke změně emoce. 

A tak když si víte rady, jak své tělo dobře nastavit, můžete tak leckdy lépe přemoci i své nedobré duševní rozpoložení. Strach, zloba, či jiná silná emoce někdy nejde změnit lusknutím prstu, ale mnohem líp se rozpouští, když se k tomu všemu lépe postavíte. Anebo si na to sednete!

A taky smutek či bolest můžete nechat úplně rozpustit, když si budete umět své tělo vhodně porovnat a dobře nastavit jeho jednotlivé části i vleže, zkrátka se do toho dobře položíte! Vhodně zvolená poloha vleže může být opravdu velmi léčivá a může odpomoci i mnoha dlouhodobým bolestivým stavům!

Když si to lepší nastavení drobně potrénujete, výsledek se brzy dostaví. Vždyť se to i běžně říká: „Umí se postavit k práci.“ „Postavil se tomu navzdory (třeba osudu…)“! Anebo: „Úplně se do toho položil!“ „Nechala to uležet.“ 

A třeba už nebudete muset říkat: „No to mě tedy podrž!“ Protože držet se budete umět už sami! Dalším benefitem je totiž také znatelné zlepšení rovnováhy a stability, budete celkově jistější a ustojíte lépe i situace, které by dříve mohly skončit pádem!

Naučit se to je docela jednoduché. I vy můžete vypadat a také se cítit se přímo královsky.

A současně si třeba i poléčit bolavý krk a šíji, uvolnit napětí v zádech nebo zpevnit oblast břicha.  lepší nastavení vleže totiž až skoro zázračně pomáhá uvolnit napětí až bolesti přetíženého krku a šíje! A vlastně ta změna může přijít docela rychle, když se člověk rozhodne. A může přejít i v trvalou proměnu, se všemi zdravotními i estetickými benefity, které změna držení těla přináší.

S tím vším vám mohu poměrně rychle pomoci. Není třeba velkých akcí, ani množství času. I velmi drobné změny a pár minut denně udělají velké věci! A to nejen na tělesné úrovni, ale i uvnitř: mění se nejen to, jak nás vnímají ostatní, ale i to, jak vnímáme sami sebe.

Víc o tom, jak na to, je tady.

Příště se těšte na kapitolu o vědomém pohybu.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář