Usmívají se vaše nohy? (Letní série tipů z FB)

Abyste letní sérii nepropásli

Toto léto jsem byla hodně mimo Prahu, v přírodě, na zahradě, v lesích a u vody, taky v cizině na horách, s rodinou, s přáteli. A během výletování od nich slýchám také různé stesky.

A tak vznikla tato krátká letní série tipů, které jsem uveřejňovala pro mé fanoušky ve facebookové skupině „Usmívají se vaše nohy?“

I vám, kdo nemáte účet na facebooku nebo jej příliš nesledujete, připomene některé známé věci, které jste ale třeba trochu pozapomněli. Možná poznáte nebo se naučíte i něco nového. A i kdyby ne, opakování je…  víte čí matka, že? 

Problém č. 1: Nejde to vydržet!

Je léto a můžeme konečně shodit boty a proběhnout se naboso po trávě, po písku…

Jenže ouha: každý trochu větší kamínek píchá, a suchá tráva taky vadí? Co se to děje? Nejspíš si nohy, zvyklé na pohodlí z odpružených bot a měkkých domácích pantoflí, prostě odvykly a jsou přecitlivělé. Je to jako když po dlouhé době zase vyjedete na kole, taky vás bolí od sedla zadek, než si zvykne. I stehna a lýtka až pálí při výstupu na horu bez předchozího tréninku…

Co s tím? „Otužujte“ svá chodidla, ať zase zvládnou bez bot i větší nerovnosti.

Jak na to? Začněte doma v koupelně, do ploché misky nasypte pytlík hrachu (případně cizrny, anebo čočky či pohanky pro více citlivé – později to můžete vyměnit). A při každém čištění zubů postáváte a měkce přešlapujte už jen na něm. A postupně přidávejte: pak se při „procházení“ po čočce či hrachu taky češete, myjete…až z toho je ne jedna minuta, ale třeba i dvě, maximálně tři. Vzpomeňte na Popelku, ta při přebírání na hrachu i klečela, vy si „jen“ šlapete. A přitom krásně stimulujete celé chodidlo.

Po takovém tréninku pak nožky „naostro“ projdou nejen mechem, ale přes písek a kořeny vystoupají až třeba ke kamínkům:)

Problém č. 2: Děsně těžké nohy!

Vrátili jste se domů: z pochůzek / z nákupu / s dětmi z letní školky či příměstského tábora / s vnoučaty od vody… dosaďte si každý to své. A nohy vlečete za sebou, ani se vám už nechce zdvihat nohy do schodů, a jste fakt rádi, že už nikam nemusíte.

Jenže: ještě je nutné se postarat o dítě, vnouče, kočku, psa, manžela…

Jak to zvládnout, když už sotva lezete? První pomoc je rychlá a funguje – jen si potřebujete dopřát pár minutek: hlava na vzpamatování a nohy na odpočinek. Jak si pomoci? Sedněte si bokem těsně ke zdi a pak si lehněte na záda tak, abyste měli tělo kolmo ke zdi a současně natáhněte nohy a opřete je po celé délce o zeď (zadek zůstane těsně u zdi).

A teď si ty své dvě tři minutky užijte: zavřete oči a volně dýchejte. A s každým výdechem můžete sledovat, jak tíže mizí, nohy se uvolňují, jsou lehčí, můžete si představit, že vám za chvilku uletí: vypustíte je k nebi jako nafukovací balónky… A až vstanete, budete se cítit líp:)

Problém č. 3: Moje klenba se asi neklene… ?

Nechce se vám na výlet do přírody, protože byste nevydrželi tempo ostatních? Či nechcete riskovat, že byste nemuseli dojít? Bolí vás nohy i při delším stání? Nebo po pochůzkách městem?

Jedním z důvodů může být, že klenba nohy je oslabená, propadá se dolů a chodidlo již nepruží tak, aby vyrovnalo všechny otřesy při došlapech na nerovný povrch. Následná zvýšená únava nohou, případně bolesti kolen či páteře mohou souviset právě s postupnými změnami na chodidlech, signalizujícími bolestivostí náběh na příčné plochonoží. Prozkoumejte, zda se vás to týká.

Jak to poznáte? Orientační test na ke zjištění, zda se vám propadá příčná klenba nohou, je taak jednoduchý! Nejprve pevně zatnete ruku v pěst. Na hřbetní straně ruky vám vystoupí pět hrbolků (ten pátý, na palci, je trochu stranou:) A teď se pokuste udělat totéž s chodidlem: ohněte všechny prsty dolů, jako byste chtěli zatnout nohu v pěst… a na nártu by se vám mělo objevit pět hrbolků, jako korálků v řadě.

A nebo taky ne – někdo má viditelné jen čtyři, a ten prostřední jako by zmizel. Nnebo jen tři, a uprostřed nártu je jakási rovná plocha, nebo dokonce malá propadlinka. Právě jste si orientačně zjistili, že vaše klenba se neklene, a neplní svoji funkci tlumiče nárazů a jejich odpružení… a to způsobuje i některé z vašich příznaků.

Připravila jsem tento i další jednoduché testy na chodidla a nohy včetně jejich vyhodnocení. Vyšetřete si orientačně svá chodidla sami, postup najdete zde.

Problém č. 4: Od těžkopádnosti k lehkosti, vstoje i za chůze!

Jak přetvořit tu těžkopádnou, až bolavou chůzi v lehký, až taneční krok? Jde to vůbec? Jasně, ale je třeba rozbít starý myšlenkový návyk, že nám nohy slouží zcela samozřejmě, a fungují bezchybně až do smrti. Kdepak, když začnou „zlobit“, dožadují se větší péče!

A pak je třeba se naučit, jak se o nohy lépe postarat: třeba jak je správně procvičit, aby nás zase s citem a lehce nesly, a zůstaly přitom pevné a silné.

Začít můžete Vitalizační masáží: každý, kdo ji vyzkoušel, je překvapen jejím účinkem: nohy jsou poté jakoby mnohem lehčí, až zázračně lépe vnímají terén, jsou teplé, dobře prokrvené a stojí i chodí opravdu s jistotou – a vrátí se vám i skvělý pocit, že se na ně můžete naprosto spolehnout. A třeba si pak zatančit i na kameni…

Na video kompletní masáže plosky nohy včetně vysvětlení souvislostí a foto-ukázek, jak si k masáži dobře sednout, aby se vám s prstíky a chodidlem pohodlně cvičilo, se podívejte tady.

Problém č. 5: Bolest, bolest, bolest: chodidla, paty, palec, prsty…!

Ty divné pocity v plosce, občasné pobolívání paty, palce či prstů, otlačené místo s náběhem na puchýř, kuří oko na prstu nebo zatvrdlý mozol na chodidle, to vše jste nějak překonali… a najednou to udeří plnou silou: bolest, bolest, bolest! Co dělat? Zajít ihned k ortopedovi? K praktikovi? K fyzioterapeutovi? Nebo radší k masérovi? Chce to snad nové boty?

Akutní problém pomůže hasit lékař podiatr nebo fyzioterapeut. I prášek může v tu chvíli ulevit. Z nejhoršího mohou pomoci i nejrůznější vložky do bot, jen to neřeší váš problém: když je vyndáte, klenba spadne znovu, v patě to opět píchne jako když stoupnete na hřebík, palec zase pekelně zabolí…

Dlouhodobé přehlížení signálů, které vám tělo posílalo, si navíc často vybere svou daň v podobě bolesti v nejméně vhodnou dobu, třeba právě těšně před dovolenou nebo rovnou během ní. A to určitě nechcete!

Jak tedy z toho trvale ven, když odezní akutní bolest? Co vám opravdu pomůže, a to dlouhodobě, je především aktivní cvičení. Mnoha lety vyzkoušené cviky, které fungují, jsou připravené v kompletním programu Cviky pro nohy, vytvořeném ve spolupráci s fyzioterapeuty.

Paní Marta o něm napsala:

Vaše cvičení v on-line kurzu je BÁJEČNÉ! Šťastně cvičím denně – vynechala jsem jen den, když se mi vdávala dcera. Ono mě to totiž hrozně baví! Jsem zdravotnice, ale až teď mi konečně došlo, že nemusím chodit jako „dřevák“. Uvnitř on-line kurzu si připadám tvůrčí, opečovávaná, nebolí mě nohy, chodím díky vám i bosky, je to prostě balzám! Páni, opravdu moc jste mi pomohla! 

A co vy, chcete s tím konečně pohnout a zlepšit zdraví svých nohou, a nejen nohou, vlastně celého těla? Vždyť jak pevná je naše základna, tak pevný je celý náš chrám!

Řešení na vás čeká tady.

Tak, a to je už vše, teď je na vás, jestli si aspoň něco z těchto tipů vyzkoušíte anebo dokonce přidáte do své denní rutiny. Jak to jde? Pochlubte se a já vám hned odepíšu! Těším se na vaše komentáře. Mějte se dobře a ať se vám chodí lehce jako po obláčku.

Líbil se vám článek?

Sdílejte jej nebo na něj pošlete odkaz.

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář