Jak ulevit kloubům a podpořit svou imunitu?

Doplňky výživy jako marketingový termín? Mohou opravdu pomoci!

Určitě jste už někdy narazili na doplňky výživy. Sama jsem tomu nikdy moc nedala, ani po úrazech, ani po nemocech. Jak ale člověk stárne, ozývají se klouby víc (zvlášť moje kdysi zraněné koleno) a chtějí větší péči. Před pár lety jsem se seznámila s Pavlou Sazamovou, která se péči o zdraví věnuje profesionálně. Už jsme leccos vyřešily: třeba na své koleno jsem konečně našla „recept“. A nejen na něj. Protože by tipy na doplňky stravy či výživy mohly v dnešní době zajímat i ostatní, ptám se tu Pavly i za vás. 

Tak jako já, i Pavla je celý život ,,v pohybu”. Dlouho závodně lyžovala a věnovala se mnoha dalším sportům. Ale „užila“ si i mnoho zdravotních problémů kvůli několika, i vážným, úrazům právě ze sportu. I kvůli tomu se začala vzdělávat v oboru zdraví a výživových doplňků a postupně se stala odbornicí: poradenství se aktivně věnuje mnoho let. Souběžně vystudovala vysokou školu ekonomickou, a to hned v angličtině. Už při studiu provozovala wellness, kde zaměstnávala až 30 lidí. Vyzkoušela si též „mateřskou” s devíti štěňátky německé dogy. Její velkou vášní je i cestování.

Ve svém projektu Via Elite se věnuje především zdraví, ale i kráse. Posledních 10 let spolupracuje s německou firmou LR Health and Beauty. Jako velká sportovkyně pomáhá všem, kdo mají kvůli zdravotním problémům omezený pohyb a chtějí být brzy opět aktivní. Spolupracuje také s těmi, kdo se pohybu věnují profesionálně ať už jako závodní sportovci nebo jako profesionálové pohyb vyučující (trenéři, cvičitelé, fyzioterapeuti, lékaři). Práce je jí zároveň koníčkem, který ji nabíjí energií. A tu pak rozdává dál.

Pavlo, jak dlouho se zabýváte vzděláváním a konzultacemi v oblasti tělesného zdraví a zdravého životního stylu, tedy jak Vy s oblibou říkáte, krásy vnější i vnitřní?

Velmi vážně jsem s tím začala už v šestnácti letech. Měla jsem v té době potřetí operované koleno a brala jsem skoro rok v kuse antibiotika na stále se vracející záněty močového měchýře, na které jsem trpěla od dětství. Z aktivní sportovkyně jsem byla najednou velmi nemocná. A tak jsem žít nechtěla.

Když je člověk věcem otevřený, přijdou mu do cesty nové možnosti. Díky přírodním doplňkům stravy jsem poznala, jak milé je poradit se s někým při osobní konzultaci místo rychlé koupě v lékárně. Dva roky poté jsem již začala podnikat ve wellness. Po celou dobu jsem dávala klientkám komplexní péči – poradenství v oblasti pohybu, ale i výživy a doplňků stravy. A  propojovala jsem je s dalšími odborníky. Udělala jsem si rekvalifikační masérský kurz, pak kurz výživového poradenství, zajímala jsem se i o lymfatické masáže a hodně do hloubky o informace ohledně doplňků stravy. Takže: baví mě to už dalších 16 let.

Vím, že jste dost dlouho pracovala ve wellness studiu. Co Vás vedlo ke změně této práce?

Téměř deset let jsem v Brně vlastnila a provozovala wellness (i s vinotéka s kavárnou), kde jsem nabízela klasické masáže, terapie na moderních přístrojích na neinvazivní formování postavy a lifting obličeje i finskou saunu. Práce mě bavila! Jenže vysoké splátky strojů a nikdy nekončící hledání kvalitního personálu mi ubíralo energii. Spolužák Martin mi tehdy představil možnost pracovat v LR, a to mi změnilo život: mohu pomáhat druhým lidem, ale taky konečně i normálně spát beze strachu, z čeho zaplatím výplaty. A tak jsem plně fungující studio prodala a pustila se do práce v LR. Bylo to nelehké rozhodnutí, přece jen to bylo takové moje dítě. Prodej však byl ten nejlepší životní krok.

Na trhu je dnes mnoho různých firem a produktů s výživovými doplňky, třeba pro ozdravení bolavých kloubů. Čím si Vás získala zrovna firma LR a její produkty?

Před začátkem spolupráce s LR jsem jejich produkty již dva roky používala. Proto jsem věděla, že mi vyhovují a hlavně, že jsou kvalitní. Když už se něčemu věnuji a mám to navíc doporučovat dále, musím o tom být naprosto přesvědčená. Shromažďovala jsem jednak zkušenosti běžných lidí, jednak jsem si hledala vše o složení výrobků, jejich certifikacích a absolvovala nesčetně vzdělávacích školení a seminářů.

Zajímají mě zkrátka především fakta, přece jen jsem vzděláním ekonomka. Za důležitou považuji i stabilitu mého obchodního partnera. Za těch téměř deset let v LR již mám serióznost firmy ověřenou: tato německá firma je je na trhu již téměř 40 let.  

Co znamená název Via elite?

Via znamená latinsky cesta a elite jako elitní, jedinečný. Via Elite je taková „firma ve firmě“, kam patří kromě mě jako zakladatelky i můj tým. Doplňkům stravy či kosmetice se věnuje mnoho lidí, a to i pro LR. Běžný člověk má leckdy negativní zkušenost právě s (ne)servisem svého poradce, který se do systému zapojil, ale brzy skončil. A už se nezajímal o své „osiřelé“ klienty. 

Via Elite zajišťuje všem našim klientům kvalitní, dlouhodobou, prostě elitní péči. Stará se o to celý můj tým: vše probere na individuálních konzultacích, dodá relevantní informace, když klient potřebuje, zajistí i dodání produktů, případně zaučí nového člena týmu. Práce s lidmi nás všechny moc baví.

Jak jste natrefila právě na mne a čím a proč Vás zaujalo moje zaměření? Proč Vám přijde smysluplné se mnou spolupracovat?

Už v době mého wellness studia jsem vždy klientkám vysvětlovala, jak důležitá je komplexnost. Pro pěknou postavu si nestačí zajít občas na pasivní proceduru do wellness, pro vitalitu a zdraví nestačí jen polykat doplňky. Když člověk sportuje, potřebuje jednak, aby tělo zregenerovalo, aby o něj bylo dobře postaráno, třeba dodáním správných živin, vitamínů či minerálů. To umím a dělám já. Ale také, aby pohyb při sportování dělal funkčně správně a nepřetěžoval tělo nevhodným cvičením či dávkováním. To zase umíte Vy. Často se o tom zmiňuji a aktivně vyhledávám fundované a osvědčené odborníky z těchto oborů pro spolupráci. Vás mi doporučila absolventka Vašeho víkendového kurzu Zdravé nohy.

Na Vás se mi velmi líbí, že jste taková akční, novým věcem otevřená, ale přitom si vše podrobně studujete, nové přípravky na sobě dlouhodobě zkoušíte, než jste ochotná něco doporučit jiným.

Když mám klienty, kteří řeší bolesti zad (a že jich je), tak jim doporučím vše z mého úhlu pohledu, a pak jim vysvětlím, jak důležité je k tomu cvičení, péče o správné držení těla, péče o nohy i třeba správná chůze.

A mohu jim doporučit Vaše kurzy. A funguje to i naopak. V obou případech jsou naši klienti spokojenější.

Jaký máte názor na cvičení a pohyb, co Vás baví, čím žijete ve volném čase?

Moc se mi líbí Vaše motto: „Kde je pohyb, tam je život“. Můj taťka je velmi aktivní člověk a tak už ve třech letech jsem lyžovala na ledovci, jezdili jsme na kola, sjížděli vodu… Pět let jsem závodně lyžovala, poté tři roky trénovala malé závodníky, zkusila jsem vodní lyže i surfing.

Také jsem několik let dělala moderní gymnastiku, byla i ve sportovní třídě. I při největším pracovním nasazení jsem chodila do fitka, na spinning či Power plate. Doteď velmi ráda chodím běhat, dává mi to svobodu a euforii po běhání. Láska zůstala u lyžování a horského kola, s přítelem rádi cestujeme a vždy toho hodně nachodíme pěšky. Nedávno jsem vyzkoušela i ferraty, single trek a obojí mě nadchlo. A teď se snažím i doma, protahovat se a posilovat.

Jak Vás osobně ovlivnily doplňky stravy, čím Vám pomohly a jak? Jak dlouho trvalo, než něco zabralo?

Obecně: jde o přírodní doplňky stravy. Když nám tělo dává signály, že s ním něco není v pořádku (třeba nás něco bolí), nefunguje to jako brufen – „lupnout“ si pilulku, utlumit bolest a jet dál. Tyhle produkty řeší příčinu přímo v těle. Někdy máme výsledky tak rychle, že jsme sami překvapeni – třeba u střevních problémů. Ale pokud někdo řeší zdravotní problém třeba 20 let (ekzémy, cukrovka, klouby atd.), tak po jednom balení hned vše nezmizí. Chce to trpělivost a čas.

Taky je důležité, jak se člověk o sebe stará. Pokud kvalitně jí a je pohybově aktivní, tak bude mít jiné a rychlejší výsledky než člověk, který se přejídá, kouří a problémy mu dělá i chůze na MHD. Tam půjde spíš o celkovou změnu životního stylu. Někteří lidé žijí stále pod velkým stresem a něco změní až tehdy, když je tělo nějakým způsobem zastaví. Ale když je vůle, je i cesta.

Když jsem se po třech operacích kolene a téměř ročním braní antibiotik dostala poprvé k přírodním doplňkům stravy, čistilo se mi tělo dva měsíce, a to včetně pleti. Pak jsem už vše zvládala bez antibiotik, problémy ustoupily až když jsem přešla na některé LR produkty. Od té doby nevím, co jsou záněty. Bez chemie a trápení. Po mé čtvrté operaci kolene byl i můj lékař překvapený, jak dobře se mi proti předchozím operacím zranění hojí – žádné otoky, punkce, cvičení jen doma. A vlastně jen po Freedomu, Colostru a MSM gelu. Díky tomu také mohu naplno sportovat, a pomohlo mi to i na záda.

Ale třeba u mé babičky, která měla velké problémy s klouby a chodila i na kolagenové injekce, to trvalo déle. Musela jsem jí totiž vysvětlit, že si gel na klouby nemá ,,šetřit”, ale používat ho podle mých doporučení. Dnes je jí 80 let a na svatbě sestřenice udržela tempo s mladými!

Co soudíte o názoru: Stačí doplnit stravu o výživové doplňky a je vyřešeno? Nebo: Stačí se kvalitně pohybovat, chodit pravidelně cvičit… a je vyléčeno. Anebo ještě jinak? Jak to máte Vy osobně?

Od samého začátku mé práce se snažím spolupracovat s dalšími odborníky, třeba právě i s Vámi. Když někdo jenom naplno sportuje a nedopřeje tělu správnou regeneraci a živiny, bude i jeho tělo volat o pomoc. Mám heslo: všeho moc škodí, všeho s mírou. Zdravý životní styl jsou takové puzzle – až když jednotlivé dílky dáme dohromady, vytvoří krásný a komplexní obrázek.

Spadá sem mnoho věcí: pestrá strava, pitný režim, správný pohyb, kvalitní spánek a jeho dostatek (to je kapitola sama o sobě), doplňky stravy, relaxace, pozitivní mysl a mnoho dalšího. Dnes žijeme ve velmi hektické době plné stresu, ten sám o sobě velmi škodí (téma na další rozhovor…)

Správný poradce by měl umět kvalitně posoudit klientovy problémy a s nadhledem mu poradit: probrat s klientem jeho životní styl, doporučit mu související aktivity i vhodné doplňky stravy, a také jej propojit s odborníky. A klient by se neměl upínat jen na jednu věc (bolí mě záda – koupím si novou matraci a tím to vyřeším). S každým je třeba individuálně probrat jeho cestu a možnosti. Je to běh na delší trať, ale výsledky pak stojí za to a z klientů se stávají přátelé.

Na mých seminářích Zdravé nohy se účastníci učí hlavně předcházet problémům i bolestem nohou, ale ptají se i na další tipy pro prevenci obtíží. Co by jim mohlo pomoci z toho, co máte Vy sama vyzkoušeno?

S lidmi, kteří řeší prevenci, je nejlepší spolupráce. Umí o své zdraví pečovat, považují si ho, věnují mu čas i peníze. Jako prevenci doporučuji Aloe vera gel Freedom. Aloe vera má v sobě enzymy, které působí protizánětlivě. Taky obsahuje hydrolyzovaný kolagen s vitaminem C (bez něho by kolagen nebyl vstřebatelný) a chondroprotektiva, tak je zajištěna komplexní kloubní výživa.

Je vhodný opravdu pro kohokoliv: pro pro rychle rostoucí nebo sportující děti, pro dospělé aktivní či vrcholové sportovce i pro ty, co mají po ukončení vrcholové kariéry problémy s klouby. Oblíbený je také u lidí sedících u počítače, které bolí záda, u lidí po zraněních, operacích či na kterých se již podepsal věk. 

Vím, že Vaše klientky řeší také rozpraskané paty, suché nohy, a na to je nejlepší krém s Propolisem. Obsahuje 79% aloe vera gelu, který má velmi hojivé účinky a také je v něm propolis. Používají ho i lidé s atopickým ekzémem či lupénkou

A máte vhodný tip i pro lidi s bolestmi kloubů v důsledku artrotických změn?

Asi i účastníci Vašich kurzů mívají někdy bolesti při pohybu nebo trpí degenerativními změnami kloubů. A to je zároveň i velká část našich klientů. Obvykle mají problémy už mnoho let a neví, jak dál. A přitom to mohou být velmi aktivní lidé. Dřív se však tolik nedbalo na prevenci, a tak až nyní řešíme jejich konkrétní problém. Ale pomoci umíme. Nejčastější a nejoblíbenější je zde opět Aloe vera gel Freedom, který se vyloženě zaměřuje na kloubní výživu. Používáte jej vlastně dlouhodobě i Vy!

Ostatní pak už doporučíme individuálně. LR nám nabízí možnost konzultace s lékaři, kteří dokážou poradit každému na míru právě s ohledem na probíhající léčbu, závažnost a stádium onemocnění. Reference našich klientů mluví za vše.

Pavlo, a jak se vypořádat  v dnešní hektické době s následky stresu?

Vyhnout se stresu, že? Stresor často nejde lehce odstranit, ač by to mohlo vyřešit řadu zdravotních komplikací. Stres působí problémy se spánkem, se zažíváním, dokonce může způsobovat i bolest kloubů. Je tedy třeba chránit buňky proti dlouhodobému stresu, aby nedocházelo k poškozování. A to díky mikroživinám zajišťuje Mind master.

Psychicky dotyčného zklidní, a zároveň dodá energii – člověk se lépe soustředí, není tak roztěkaný, a paradoxně pak i lépe spí. Je i v práškové formě Mind master Extreme slouží jako „nakopávač“ během dne. 80mg kofeinu z Guarany zajistí rychlý přísun energie a díky aminokyselinám se energie uvolňuje postupně. Já ho používám hlavně při řízení auta pro soustředění nebo když se ráno nemohu „nahodit“.

A pak tu je produkt Night master, ten je přímo pro zlepšení spánku. Je zcela přírodní a nenávykový. Klienti si chválí rychlé usnutí, celkovou kvalitu spánku a také to, že se budí vyspaní a plni energie. Tyto tři produkty se dají výborně kombinovat a výsledky můžete posoudit velmi brzy!

A co byste doporučila, zvlášť v dnešní době, pro podpoření a správné fungování imunitního systému?

Tak určitě Colostrum, nyní nejžádanější produkt. Je to kravské mlezivo, tedy to první, co telátko od své matky dostane. Pro naše tělo je to nejpřirozenější, proto Colostrum mohou i těhotné, kojící maminky, novorozeňata, opravdu všichni (možná i mí psi:).

Ale teď vážně, opravdu slouží pro rychlé nastartování přirozené imunity. Maminky to nasazují dětem preventivně, když se jde na podzim do školek a škol, používají to i sportovci při velkých výkonech nebo právě po jakékoliv operaci či zranění. Užívají to čerstvé maminky  k nabrání síly po porodu. Také nasazujeme po jakékoliv nemoci a léčbě pro regeneraci organismu. Doporučuji je mít vždy po ruce: když cítíte jakékoli náznaky oslabení imunity, hned je začněte užívat. Je i mnoho dalších možností, ale s Colostrem určitě nešlápnete vedle!

Když je to tak dobré, proč se to neprodává v lékárnách?

Děkuji za dobrou poznámku. Dnes už bohužel neplatí, že nejkvalitnější produkty najdete v lékárnách. Na českém trhu to funguje tak, že v doplňcích stravy se netestuje účinná látka oproti lékům, ale jen to, jestli to není zdraví škodlivé. Tím, že naše produkty neprodáváme v kamenných obchodech, ušetříme za reklamu a můžeme nabídnout maximální kvalitu, individuální poradenství a lékaře na infolince.

Poradím Vám tip! Je zákonem dané, že čeho je v produktu nejvíce, musí být ve složení na 1. místě. Tvrdí-li někdo, že v produktu je 99% aloe, ale ve složení je na 1. místě čištěná voda a na konci je aloe vera 1:200, pak tam je jen 0,5 % aloe very a kupujete jen hodně drahou vodu!

Mezi mými kolegy je mnoho chemiků či lékařů, kteří si velmi rádi produkty testují. To se pak nestačím divit, když vidím, kolik těžkých kovů je v některých Omega3, že dětská Omega má 0 % účinné látky, že i u nejprodávanějších probiotik nejsou žádné živé bakterie, houba reishi se sbírá po 18 dnech (naše po roce) a podobně. Certifikáty si často firmy udělují samy nebo když to zkoumáte detailně, zjistíte, že certifikát nemá nic společného s kvalitou produktu. Naše certifikáty jsou celosvětově uznávané: Made in Germany, Dermatest, Friend of the sea a velmi výjimečný certifikát Frezenius – zaručuje, že to, co je uvedeno na obalu, je i uvnitř.

Jak se v tom všem ale laik může vyznat?

Někdy opravdu těžko. U každého produktu je něco, podle čeho se odlišuje kvalita. Mám to s klienty nastavené tak, že když užívají nějaké doplňky nebo jim někdo nabízí nový produkt, mohou mi poslat fotku produktu nebo odkaz. Já vše detailně nastuduji a zkonzultuji s lékaři. Ráda pak vysvětlím, jak je to u konkrétního produktu, na co se mají podívat, co se porovnává, v čem je rozdíl. Na svém blogu u každého jednotlivého produktu vysvětluji dané rozdíly v kvalitě.

Je Vaše konzultační a poradenská práce Vaším hlavním zaměstnáním? Měla byste čas na kohokoli, kdo by se na Vás obrátil? Pracujete sama nebo máte spolupracovníky?

Ano, je to mým zaměstnáním, posláním a prací naplno. Právě to byl důvod prodeje wellness, chtěla jsem se tomu kvalitně věnovat a mít na své klienty maximum času. A to pro kohokoli, kdo se na mě obrátí. Mám i poměrně velký tým po celé republice. Když je potřeba něco rychle předat, vždycky to umím zařídit. 

A cena našich produktů? Já i můj tým můžeme všem vyřídit slevovou kartičku, kdy je napojíme přímo na centrálu LR. Nadále mají náš veškerý servis a podporu, ale ušetří marži 35% a díky tomu se dostáváme na krásné ceny. Klient se k ničemu neváže, ani nemusí pravidelně nakupovat, může využít právě mě. Takže se často dostaneme i pod ceny produktů z lékárny.

Pavlo, zmínila jste zaučování do týmu… Jak se v vám člověk může přidat? A co musí umět?

Zvláště v dnešní době někteří lidé hledají i další možnosti příjmu. Tým poradců stále rozšiřujeme a zkusit to může kdokoli, kdo má chuť. Mnoho lidí má obavy, že na to nejsou, nemají čas, nemají vzdělání. Ale přidávají se studenti, muži i ženy, maminky na mateřské, lidé z oboru zdraví a krásy (třeba kosmetičky, kadeřnice, trenéři, maséři, pedikérky), lékaři i lidé v důchodu.

Stačí chtít, a my už se vším pomůžeme a vše naučíme. Koho by tato příležitost zajímala, může se na mne obrátit: Pavla Sazamová, 731 543 072,  pavla@viaelite.cz,  www.viaelite.cz. Ráda se dotyčným budu osobně věnovat.

Co byste řekla závěrem?

Přeji všem Vašim klientům zdravé nohy i tělo a pokud by chtěli ozdravit i zevnitř, stačí se ozvat. A teď si jdu dát svůj obvyklý kalíšek Freedomu – a to předně na Vaše i na jejich zdraví!

Pavlo, díky za rozhovor. Až to zase půjde, sejdeme se na mém semináři, kde se pak mí klienti mohou zeptát i Vás osobně.

Dodatek: Jsem zastánce toho, že co si sama nevyzkouším – a to dlouhodobě, tomu nevěřím! I když jsem ani doplňkům výživy nejprve moc nevěřila, tak tyhle tři věci už mám za své:

Již více jak dva roky nedám dopustit na Freedom. Moje v mládí zraněné a celý život oslabené koleno už po výletech nebolí a hlavně neotéká. Po létu naboso jsou moje paty po ošetřování propolisovým krémem dost brzy zahojené a s Colostrem odolávám chřipkám a jiným nemocem dnešní doby. 

Tedy spolu s pohybem a s otužováním, samozřejmě!

Přeji vám všem hodně zdraví po zbytek podzimu i v zimě. 

Líbil se vám článek?

Sdílejte jej nebo na něj pošlete odkaz.

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář