Dva rozhovory a tři tipy

Tři tipy na ozdravení a zlepšení kondice

V zimním období je čas si důkladně odpočinout, nabrat sílu na další rok a v dnešní době se také oklepat z dlouhého omezování kvůli epidemii i z neustálých změn podmínek. Jak se zdá, tak již druhé jaro bude ve znamení pandemie covid-19. Proti loňsku se situace poněkud proměnila, jsme o nové nemoci víc poučení… a taky ze všeho víc unavení.

Jak se tedy zase cítit svěží a plní energie? A kde tu novou energii pořád brát? 

Když teď ani nejde rozptýlit se návštěvou divadla, výstavy či koncertu, podívat se na sportovní zápas, zajít do fitka, odjet si zalyžovat nebo si alespoň popovídat s parťáky na pivu nebo pokecat s kamarádkou v  kavárně?

Kromě práce vlastně nezbývá moc možností, co by vás mohlo rozptýlit „zvenčí“. Do té doby, než bude dostupné očkování pro všechny, kdo je potřebují a chtějí, je dobré nespoléhat tolik na druhé. Třeba i proto, že ne všichni jsou stejně ochotní vládní doporučení dobrovolně dodržovat či se jim alespoň podvolovat.

A tak pořád platí, že nejlepším přítelem a tím, na koho může být největší spolehnutí, jste nakonec vy sami! Vy jste tvůrci svého jídelníčku, pohybového režimu, svého životního i každodenního nastavení těla i mysli!

A tak tvořte dál. Jasně, ne pokaždé se to dokonale podaří, ale až se na to vyspíte, ten další den bude zase lepší. A tak si letos připomeňte znovu aktuální:

Seriál „Sami doma“ v rubrice Jak nestárnout a žít!

Zvlášť ten poslední, šestý díl: Komunikace, práce, koníčky i radost!

Ten jsem pro vás  ještě upravila, teď je i s právě dopsanou aktualizací pro letošní rok.

1. TIP: Inspirativní rozhovor v naboso

S kolegy v naboso, kteří si přáli natočit rozhovor (nejen) o mé práci, jsme během povídání probrali leccos a připravili pro vás i drobné tipy, jak se v této době o sebe dobře postarat. Možná si budete chtít chvíli odpočinout a jen se zaposlouchat…

Rozhovor najdete tady.

 

2. TIP: Najděte si svůj osobní „lék“: pohyb, který vám dělá radost!

Zatímco my „tělocvikáři“  jsme to vnímali a všímali si následků na populaci už dlouho, v současné době se o tom konečně píše i „běžně“ v novinách: dospělým i dětem chybí pohyb!

Ano, je třeba se hýbat, chodit ven, dýchat svěží vzduch, procvičit své plíce a při rychlejším pohybu i celé tělo. Člověk pookřeje, zlepší se mu nálada a odplaví se chmury. Alespoň v blízkém parku, a ještě lépe ve volné  přírodě…

Tak jaký pohyb je zrovna pro vás ten nejlepší, který vás osvěží, občerství a nalije do mysli optimismus radost?

íTřeba vás osloví jedna ze tří nejjednodušších aktivit:

1. Pro někoho to je běh, a vyběhnutí do třeba čerstvě zasněžené přírody je pro takového člověka čiré blaho! A běžci přidávají: k tomu záplava adrenalinu přivodí pocit bezmezného štěstí!

2. Pro jiného bude skvělá volba svižná chůze. Třeba mně běh vůbec nesedí a v zimě je mi i nepříjemné se příliš zadýchat, zato procházku v přírodě si při rychlejší chůzi bezvadně užiju. A mnozí chodci dodávají: ta pravidelnost v pohybu ohromně uklidňuje, přivádí nové vhledy a do mysli někdy přijdou i převratná řešení!

3. A pro dalšího je to nordic walking: jen přidá do rukou hůlky a jde! Kromě nohou tak krásně zapojí i paže, a tak je celé tělo po výletu příjemně zahřáté a rozpohybované. A chůze se díky hůlkám taky náramně zrychlí a vy ujdete o dost víc, ani nevíte jak!

Jak si zpestřit chůzi či běh

 

Tady je mnoha lety prověřený tip, jak si můžete zpestřit chůzi a tím vylepšit kondici.

Učím je své studenty na letních turistických kurzech v přírodě. Leckdy se tam sejdou hodně trénovaní vysokohorští „experti“ dohromady s méně nebo i s velmi  málo zdatnými studentskými kolegy.

Ale výlety musíme připravit tak, aby je zvládli všichni.  A tak během zkrácené verze výletu je čas na doplňující trénink.

Ten stejný doporučuji také svým studentům 3. věku, se kterými  se setkávám na sportovně zaměřených kurzech posledních deset let. Zde je námět, jak si můžete vylepšit dechovou kondici při chůzi, při nordic walking nebo při běhu.

A je zajímavé, co taková drobnost opravdu dokáže! Vždycky pak s úžasem sleduji, jak se turistům výrazně zlepší kondice, tzv. vitální kapacita plic. Výsledek? I na ty původně „slabší“ „chodce“ už nemusíme na kopci tak dlouho čekat, mnohem lépe se jim totiž dýchá!

 

3. TIP: Sněhová masáž nohou?

Na začátku roku pár lednových dní prosněžilo…a zase vše roztálo.

Ve městech stihl sníh dokonce i  několikrát napadnout a zase roztát.

Tak až zase nasněží (a to určitě ještě nastane!), představte si to:

 

Sníh se lehce k zemi snáší, bosé nožky se v něm vznáší,

tak vyzkoušejte lázeň otužovací, a odměňte se vnitřní ovací!

A než sníh zase roztaje, třeba to můžete využít i vy k otužovacímu pokusu:) Na chvilku vyběhnout ven a vyzkoušet to lehké křupání pod botama, pod barefoot botama… anebo že by to šlo dokonce i bez nich?

Hned pak rychle do tepla, dát si horký čaj a máte o zážitek postaráno. A k tomu čaji si hned můžete pustit krásnou, originální „sněhovou“ hudbu! Vše najdete pokupě i s odkazem, jen mrknete na můj dřívější „otužovací“ článek:

 

 

Bonus na závěr: Sama doma

Ve čtvrtek 11. února 2021 jsem pozvaná do pořadu Sama doma a budeme se bavit i o pohybu v dnešní zavřené době…Především u starší generace, ale jak jsem už zmínila výše, týká se to vlastně nás všech!

Tak sledujte a hýbejte se:)

Líbil se vám článek?

Sdílejte jej nebo členům rodiny a známým na něj pošlete odkaz.

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář