Jak jsem šla do televize a nic neřekla

Výzva: jdu do zpráv CNN Prima news

Tak to jsem tuhle kvečeru zdvihla telefon a už už jsem chtěla nasadit od začátku svůj nejpřísnější hlas: jako co zase nějaký operátor nebo nabízeč elektřiny chce!!

Ale něco v prvních slovech té paní mi v tom zabránilo, a tak jsem se představila normálně. A pak se mě produkční z CNN Prima news ptá, jestli bych měla zítra ráno čas…

Tak ano, je léto, neučím, proč nejít. A o čem to bude? Prý o bosém chození, moderovat bude pan Voříšek a že mi brzy pošlou seznam otázek. A na jak dlouho? Prý na deset minut, a budeme tam dva, ještě pan David Mrhač. Aha, kamarád David, výborně! Ten čas je prý i s otázkami na Davida.

Co je to „Bosá turistika“

Můj kamarád David Mrhač, velmi známý bosochodec, zakladatel spolku Bosá turistika, mi pak psal, že mě asi osloví někdo z televize.

Davida znám jako opravdového nadšence bosého chození, chodí naboso skoro pořád. A hlavně, dělá neskutečně mnoho pro ozdravení našeho národa.

Propaguje bosou chůzi nejen osobním příkladem, ale jsou za ním i velké činy!

 

Tak třeba ty bosé chodníčky: řeklo by se, že to je blbost – nějaký malý proužek země se šiškami a kamínky přece lidi nespasí, že?

Ale opak je pravdou! Spousta lidí by boty dobrovolně nikdy nezula. Když však na takový pěkně upravený prostor narazí třeba na procházce s dětmi a ty hned shazují boty a zvou rodiče taky, nakonec podlehne třeba i hlava rodiny, do té doby zavilý odpůrce pohybu naboso.

A pak, když rodič vidí, že tam není žádné sklo ani vajgly z ulice, že dítě je naboso šťastné a spokojené, že je ten chodníček i na oko velmi pěkně zpracovaný, třeba taky zuje boty a vykročí.

A když pak i rodičovské nohy poprvé zažijí, že je to vlastně docela příjemné, možná právě tohle nastartuje u celé rodiny přechod na barefoot obuv nebo aspoň jiné přemýšlení o chůzi naboso.

A to je mi opravdu sympatické. Ano, jdu do televize a tohle všechno jim tam řeknu! Představila jsem si, jak David, ostatně jako téměř vždycky ve svém životě, přijde bos a tak jsem před studiem nazula svoje parádní bosé botky do společnosti.

A co se dělo dál?

Když chcete něco sdělit, řekněte to v první minutě!

Kdysi dávno v pravěku (rok 1992) jsem dostala prostor na vytvoření a prezentaci patnácti-dílného seriálu v ČT 1 o cvičení pro ozdravení zad: Aby záda nebolela. Pokaždé osm minut čistého času s mými klienty naživo – to jsem si mohla připravit opravdu mnoho cvičebních příkladů.

Ale moje zkušenost z televize dnešních dní je trochu jiná: je-li to krátký vstup, víc času než minutku, dvě, už obvykle nedostanete… V televizi se jede na rychlost, každá vteřina je drahá a tak takovéhle zprávy, jako ten náš vstup, jedou spíš lehce po povrchu. Však se sami podívejte!

A nemusíte to složitě hledat, část o bosém chození je od 3. minuty až do konce. Z celkově dvouhodinového pořadu jsme se totiž dostali do krátkého  desetiminutového výběru toho nejlepšího ze dne 4. srpna 2020!

To nejlepší z Nového dne 4.8.2020

 

Pan Voříšek byl milý, vzniklo i jedno nedorozumění s mojí profesí, ne-fyzioterapeutky, které jsem uvedla hned na pravou míru. Jsem lektorka zdravého pohybu, pracuji tedy s trochu jiným zaměřením a mám i trochu jiné klienty.

A celkově to bylo taaak krátké!

Na co už nebyl čas a nepřišla na to řeč

Vlastně jsem byla trochu zklamaná, poslali nám totiž pro každého nejméně pět otázek a předem nás přímo vyzvali, ať zmíníme, co děláme a nabízíme v souvislosti s bosým chozením a s ozdravením nohou.

Na tyhle další otázky už nedošlo… A myslím, že i ony si zasloužily trochu času.

V čem vidíte výhody a nevýhody chůze na boso?

Výhod chůze naboso je mnoho, jednak máte volné prsty, volný kotník, jednak vaše plosky „čtou“ terén a přizpůsobí se mu rovnou, bez „filtrů“ v podobě podrážek a bez omezení kvůli tvaru bot. Máte lepší stabilitu a rovnováhu, pokud jsou tedy nohy zdravé a nedeformované.

O rovnováze vlastně více mluvím v rozhovoru s Janou Ohankovou, velkou propagátorkou chůze.

Poslechněte si jej níže.

 

Rozhovor o rovnováze a stabilitě

Co vidím jako „nevýhodu“ bosé chůze, je to, že u lidí nezvyklých na chůzi bez bot nebo jen v barefoot obuvi, může dojít k přetížení nohou, . Pro začátečníky je to opravdu docela sportovní výkon! A tak je třeba trénovat, a stejně jako třeba při běhu je třeba nohy zatěžovat postupně. Hlavně to nepřežeňte!

Buďte k sobě jemnější: dopřejte sii masáž nohou a inspirujte se třeba v ebooku Probuďte své nohy. Najdete v něm i video, na kterém vás tuto rychlou a účinnou masáž hned naučím.

Zacvičte si, protřepte si nohy, protáhněte si nárty i plosky… a pak směle ven.

Otužujte se, a to nejen vodou, taky měňte terén, ať si nohy na různé sklony a povrchy postupně zvyknou!

Nezapomeňte pak na dobrou hygienu: přece jen jsou bosé nohy z chození venku špinavé. A zatímco ruce si nyní umýváme kvůli covid-viru velmi často, nohy se jednak hůře myjí, jednak je třeba vzít to pečlivěji, třeba i kartáčkem a pemzou.

A jak říkám v pořadu (to jediné jsem stihla), bosé chození není pro každého: zdravotní kontraindikace jsou u diabetiků a lidí s neuropatií.

Na co by si lidé při chůzi bez bot měli dávat pozor?

Pozor si dejte hlavně na dávkování! Lidé často z euforie z volnosti nohou a z příjemného povrchu přeženou dobu, po kterou chodí bez bot – a tak jako se sportovec může přetrénovat, jsou i nohy nezvyklé této jiné námaze, přetížené.

Slabé a nefunkční nohy se přetíží mnohem snáze: je třeba je na bosé chození dobře připravit a předem trochu potrénovat!

A to nejen udělat si masáž, ale taky si zacvičit: drobná cvičení pro protažení, posílení ochablých svalů, nedržících dobře klenby nohy.

Toto vše učím dospělé klienty na seminářích Zdravé nohy anebo v online kurzu Cviky pro nohy.

Když totiž moc nechodíte nebo prostě nejste zvyklí, může se stát, že vzniknou i zdravotní problémy: plosky nejdřív jen bolí, pak se i stáhnou, někdy mohou ztuhnout třeba až do křeče. A může se i rozvinout zánět, plantární fascitida… Pak se změní i chůze a postupně to ovlivní i fungování dalších kloubů: začnou třeba bolet kolena nebo i kyčle a záda.

A to nechcete, že?

Určitě je taky dobré sledovat, po čem šlapete, abyste se nezranili, ale to se během chození bez bot obvykle časem zautomatizuje. Bosochodci si tak postupně vypěstují výborné periferní vidění, díky kterému pak případné nebezpečné věci zaregistrují a vidí mnohem dřív, než člověk obutý.

O všech osobních zkušenostech z půlročního chození bez bot píšu v článku Co jsem se naučila, když boty zůstaly nadlouho doma. 

Jaké zdravotní účinky může chůze naboso mít? Jak na organismus působí a co vyvolává?

 Různorodý povrch aktivuje různá čidla v noze: jednak svalová čidla, jednak čidla polohy – pro rozpoznání tvaru, teploty i sklonu. Je to impuls pro aktivaci svalů na plosce a dál v těle a funguje jako spínač pro nastavení celého těla včetně vyladění držení těla. Slabé nohy tak ale nefungují – je třeba je natrénovat, aby se mohl zdravotní  efekt stoje a chůze naboso vůbec dostavit.

Mezi chůzí bez bot doma a venku je opravdu velký rozdíl! Jiné je to být naboso doma oproti pohybu bez bot v přírodě: šlapat po opravdových kořenech, větvičkách, kamenech i po mechu se fakt hodně liší od přešlapování v malé misce s kamínky v koupelně nebo po koberečku „rooty rug“ v dětském pokoji… I když určitě i toto je dobré, tak zážitky venku jsou autentické a mnohem intenzivnější!

A mohou být umocněné třeba i procházením se v ranní orosené trávě, průchodem ledovým potokem či na cerstvém sněhu a podobně.

Spoustu tipů probereme i na seminářích a lidé si právě ty nejrůznější povrchy naživo vyzkoušejí.  a jak se už stalo, někteří třeba i poprvé zakusí v chodidlech téměř orgasmické pocity.

Doporučila byste chůzi naboso jak dospělým, tak dětem?

Určitě ano, ale je dobré napoprvé vybrat si vhodný povrch: trávu bez květů, lesní jehličnatou pěšinku, vlhkou a měkkou louku, písčitou pláž, drobné kamení v dětských pískovištích, říční břehy, písčité potoky…

U dospělých může být už více problémů: nohy nezvyklé naboso bývají velmi choulostivé.

Lidé s různými deformitami nohou mají též horší stabilitu, a tak je dobré začít pomalu a délku pohybu bez bot nepřehnat, jít na to prostě s rozvahou a selským rozumem.

A pokud to ani tak ještě nohy nezvládnou nebo se na to zkrátka ještě necítíte, tak si vzít místo běžných bot barefoot botky: už jen tou změnou podrážky budete terén vnímat mnohem lépe! 

Lze chůzí naboso předejít plochým nohám u dětí, což je velmi rozšířený problém?

Ano, velmi to pomůže, a bezpečný povrch začíná již doma v dětském pokoji – třeba chození přes rozházené drobnosti a hračky…

U dětí k tomu můžete využívat i různá doplnění: drobná cvičení, testy a zábavné hry – na mých stránkách si tyto Hry pro nožky můžete zdarma stáhnout.

 

Pro rodiče malých dětí jsou tu i dva online kurzy se cvičením pro zlepšení dětských nožek: krátký vstupní kurz Zdravé nožky – Dobrodružky.

A pak tu najdete i komplexní cvičební kurz pro nápravu problémů s nožkami:  Cviky pro dětské nohy. Vše je natočeno s dětskýmí modely, tedy s šikovnými malými dětmi.

 

A ještě jeden skvělý tip pro bezpečný pohyb bosých dětí venku:

Když pro ně nemáte barefoot botičky – botky můžete nahradit staršími ponožkami! A vlastně to může využít i některý opatrný dospělý!

 

Co si jako lektorka zdravého pohybu myslíte o obecných názorech ortopedů, kteří jednoznačně prosazují obuv a chůzi naboso spíše nedoporučují?

Názory těchto lékařů se i tak liší mezi sebou. Někdy se lékař takto chrání, aby si pacienti neuškodili, protože v botě se nezraní a nic se tedy nepokazí.

Já zastávám názor, že přespřílišná ochrana nohou může škodit, oslabuje totiž tvar a stavbu nohy a jejich fungování. Je fakt, že někdy chůzi naboso dotyčný lékař ani sám nezkusil – a vím to i od svých klientů: mnoho z nich například nikdy nezulo boty třeba v lese!

Když pak mí studenti na letním turistickém kurzu a nebo mí klienti na seminářích boty konečně sundají, bývá jejich první zkušenost bez bot velmi opojná!

Tip pro začátečníky v chůzi naboso:

Je fajn mít při chůzi bez bot ještě další oporu, tedy si s sebou na výlet vzít například trekové hole – podívejte se na video, jak se dá nápor na bosé nohy tak trochu odlehčit.

A pro jistotu je dobré vzít s sebou na takový bosý výlet také dezinfekci a náplasti, případně i obvazový materiál. Když jste takto vybaveni, určitě k žádnému zranění nedojde.

A také můžete doplnit přípravu na chůzi výše zmíněnou Vitalizační automasáží nohou. Vnímám ji jako „rozcvičení“ před sportovním výkonem, tedy před vlastní chůzí naboso.

Co říci na závěr?

Tak tohle všechno jsem měla připraveno odpovědět panu Voříškovi na otázky, které mi paní produkční nakonec poslala až v půl desáté večer.

Druhý den ráno v osm jsem pak zjistila, že v deseti minutách na to všechno asi opravdu nebyl čas… A tak alespoň tady to můžu dokončit.

Mějte se dobře a užijte si ještě ty poslední teplejší dny.

 

 

 

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář