Jak si vylepšit každý den

Nejen na nový rok, ale každý den: lehce opožděné přání

Nedávno se mi pod ruku dostala loňská fotka z lyžování v Les Trois vallées z ledna 2022. Pamatuju si přesně tu chvíli, kdy jsem ostřila: na lanovce,  ve velkém větru, na sedačce houpající se hooodně metrů nad sjezdovkou – chtělo to kuráž vytáhnout svůj velký Ipad a začít…

Fotila jsem jak o závod, jenže to pořád nebylo ono: do záběru se míhaly sloupy, zrovna když dolů svištěl lyžařský profík a vířil za sebou krásnou sněhovou stopu… Pak zas byl volný výhled na nádherně osvícený prudký svah, ale zrovna nikdo nejel… Potom se přehnal sněhový vír právě ve chvíli před stisknutím zamýšleného obrázku, a pak se už blížil konec jízdy… 

Až doma jsem zjistila, že jeden záběr byl přece jen fajn:) A k němu vám posílám tyto řádky: 

  • Přeju všem parádní jízdu skrz celý nový rok 2023!
  • Ať nás všechny čekají hlavně zářné zítřky. 
  • A i ve stinných okamžicích ať je před námi stále světýlko naděje…

Po návratu z dovolené…

A teď jsem tu byla zas, dva týdny v exkluzivním a největším evropském lyžařském středisku, ve francouzských Třech údolích! A sníh tam byl, i při tom celosvětovém oteplování ho padalo během těch 14 dní opravdu hooodně.

Ráda jsem se věnovala všem nadšeným lyžařským přítelkyním a přátelům z řad bývalých studentů, kolegů i kamarádů, kteří se mnou takhle jezdí už mnoho let.

Po návratu je zase čas na tu „všední“ péči o sebe, neméně významnou, ba v mnohém mnohem důležitější! Totiž: na svahu s hojně napadaným přírodním sněhem si v našich podmínkách můžeme s lyžemi na nohou obvykle dopřát jen několik vzácných dní v roce, a tak ten volný týden jsme ochotni se třeba „strhnout“, abychom využili každou drahou chvilku při oblíbeném pohybu. Jenže se vrátíte – a pak všechno jakoby usne…

Možná to máte stejně, ať už se vracíte ze zimní dovolené – lyžovací, chodecké či třeba sáňkařské… Anebo z letních pobývání u moře či z výletů na kole či do velkých hor.

Naše mysl si říká: „Tak, už jsme si všechno to pečování odbyli, tímhle pobytem jsme pro sebe udělali fakt hodně, takže teď máme nárok se zase dlouho flákat. A náš mozek říká: Konečně volno od sportovací „práce“, můžu vypnout!

Jak vylepšit náš běžný den?

Jenže ani ten nejskvělejší pohyb, či nejoblíbenější aktivita, když trvá jen jeden či dva týdny v roce, naše tělo nevytrhne. Nepředělá nás na supermana nebo super-woman, a ani nás neudrží napořád zdravé. 

To teprve ta každodenní drobná, ale komplexní péče z nás udělá mistra pohybu i pevného zdraví.

A navíc nám do dne přidá jistý řád a naučí nás lepší organizaci svého cenného času.   

A tady začíná pátrací akce: co to je, co by mě opravdu bavilo, do čeho bych byla fakt blázen, tak jako to mám já třeba při sjíždění kopců na lyžích?

Sami si teď představte tu vaši nejoblíbenější tělesnou aktivitu: je to potápění či plavání v moři? Nebo je to lezení po cizokrajných skalách? Či výjezd na (elektro)kole ve vysokohorském terénu, anebo chůze ve sněžnicích zimní zasněženou krajinou? A pak zkuste najít obměnu pro každý den: skvělých bude i několik uplavaných pětadvacítek v místním nedalekém bazénu, projížďka na obyčejném kole přírodou „za humny“ nebo procházka blízkým lesem…

Pátrejte po takovém typu pohybu, který můžete dělat i po návratu do všedních dní, který je dostatečně pestrý a bohatý a navíc zaměstná celé tělo!

Jednou jsme viděla u zubaře trefný slogan: čistěte si jen ty zuby, které chcete mít bez kazu. A podobně „radím“ i já: starejte se jen o ty části svého těla, které chcete udržet zdravé:) Takže na pevné bicepsy možná stačí deset zdvihů činky…, ale vážně chcete ten „zbytek“ těla odepsat?

Nejlepší je, když se během těch pár intenzivních minutek rozhýbe úplně celý člověk. A když najdete takovou činnost, aktivitu a pohyb, který vás opravdu baví a užíváte si jej. A tak vysuňte tykadla, vystrčte růžky a hledejte… 

Pohybové tipy pro vás

Nemusí to být žádný exkluzivní sport, ke kterému je třeba speciální terén, drahé vybavení nebo špičkový trenér, naopak! Hledejte to, co můžete dělat ihned, bez extra pomůcek, bez extra podmínek, a tedy i bez různých výmluv.

Počítá se úplně všechno!

Ta každodenní čtvrt či půlhodinka může být třeba „obyčejná“ procházka s vaším psím kamarádem… Nebo prochození kousku důvěrně známé a přitom půvabné cesty z domova či nazpátek.

Pár dalších tipů…

  • Krátký výběh do přilehlého krásně rozkvetlého (a jindy zas posněženého) parku.
  • Rychlý výjezd na kole k nejbližší zeleni (k lesíku, parku či do zahrad) a zpět.
  • Předem smluvené sportovní chodecké „rande“ s přítelkyní, sousedkou či s kamarádem. Slib můžete „zesílit“ třeba i sázkou: Kdo vynechá, „platí“! Třeba pozváním na sushi, vlastnoručně připraveným lehkým menu či ještě jinak…
  • A co takhle krátká domácí sestava na protažení celého těla při otevřeném okně a s výhledem na stromy?
  • Čtvrthodinka cvičení s posilovací gumou u domácí žebřiny při poslechu oblíbené hodně akční hudby?
  • Rychlý a pořádně divoký tanec s pěkně divokou hudbou?
  • A když už vás nic nenapadá, tak platí třeba i „projížďka“ do rytmu na domácím rotopedu, u okna s pěkným výhledem…

Pokud je právě tohle něco, co vás zahřeje po těle, a NAVÍC i pohladí po duši, aby se vám to LÍBILO a abyste se na to UŽ DOPŘEDU TĚŠILI, tak BINGO!!! Našli jste to!

Když se strefíte, tak vám už nepřijde vůbec zatěžko vyjít, vyběhnout či udělat svou oblíbenou činnost nejen ve svátek, ale opravdu v každý všední den, a to po celý rok, protože vy se na tu chvíli už předem těšíte:)! 

A když si takhle stavíte svůj tělesný „chrám“ s lehkostí a vaše mysl se přitom raduje, to může vzniknout opravdu „veledílo“: mladší, pevnější, krásnější i zdravější verze vás samých! Pak není nic lepšího, a pro vás záslužnějšího.

Těm, kdo budete chtít více inspirace, jak se kvalitně a efektivně postarat o své tělo, aby hodně vydrželo a dobře fungovalo opravdu dlouho, nejlépe po celý aktivní život, nabízím různé formy podpory.

1. Lekce pravidelného cvičení

Ty začínají už za pár týdnů. Lekce jsou zaměřené na procvičení celého těla, budeme se spolu pravidelně potkávat po celý čtvrtrok, naživo v příjemné tělocvičně.

Dopolední hodiny jsou vhodné pro starší generaci, říkám jim Masters, tedy mistři pohybu. K tomu mistrovství ale každý směřuje svým tempem, a tak tu cvičí společně úplní „začátečníci“, kteří dlouho nic nedělali a chtějí to změnit, i ti více zkušení.  

Pro pracující pak mám podvečerní hodinku. Chodí sem až po práci, během hodinky tu odloží stres i starosti a ke svým rodinám pak odcházejí s novým elánem.

Už mnoho stovek lidí si z těchto lekcí odneslo tip na každodenní krátký cvičební „rituál“ pro rozhýbání a nastartování dne, nebo pro jeho ukončení, který je vhodný právě pro ně a vydrží jim opravdu nadlouho, leckdy napořád…

2. Semináře Zdravé nohy

Pro vás, kdo chodíte nějak ztěžka, ba každý krok vás obtěžuje, kdo chcete své nohy zase nastartovat, aby vás nebolely, krásně vypadaly a lehce chodily, mám jinou nabídku.

S velkou chutí se vám budu moc ráda věnovat ve speciálním dni plném překvapení, radosti i netušených zážitků – na živém semináři Zdravé nohy I. 

Právě teď vypisuji po dlouhé době nový termín. Je první v letošním roce, první po dlouhé době, a vy jste první, kdo o něm víte, 

… a taky první na něm můžete být právě vy: 11. a 12. února 2023! 

3. Lekce cvičení online

Pro vás, kdo nejste z Prahy, mám své pravidelné cvičební lekce převedené do online verze. Vznikl online kurz Záda v pohodě, který je vám k dispozici kdykoli si vzpomenete, ve vámi zvolené době.

Cvičíte ve svém tempu, bez nechtěných diváků, v pohodlí vašeho domova, a přitom s mým precizním dohledem. Potřebujete jen židli a pár drobných pomůcek, které určitě máte doma. 

Anebo můžete využít jednoduchý kurz pro rychlé zlepšení držení těla Naslouchejte tělu od nohou. Však se podívejte, co všechno se na domácí cvičení nabízí, dokonce se můžete efektivně rozhýbat, protáhnout i zpevnit přímo u počítače.

Přehled všech online kurzů najdete tady.

Inspirujte svýcm tipem ostatní

Nejen fyzioterapeuti mají oblíbené heslo: Pohyb je život! Bez pohybu opravdu tělo chřadne, slábne a usíná… a to nejspíš není váš cíl, vy přece chcete naplno žít, že?

A tak držím palce, ať už i vy brzy najdete tu svoji novou vášeň, ten správný pohyb, který vám do života přinese nové impulsy, čerstvou energii i trvalou radost!

Pamatujte, že třeba právě váš tip osvítí a inspiruje dalšího čtenáře! A tak nezapomeňte trochu povystrčit růžky… a vaši volbu napište do komentáře, rovnou tady pod článek.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář