Rozviklaný stůl? Nic moc… A rozviklaný palec? Super!

Tak dneska jsem vám připravila dost divný titulek, že? Co to znamená?

stul 3Tak si to představte: sedíte si u kafíčka a dítě či vnuk proběhne okolo stolu a nechtěně do něj drcne… a co se stane? Vylije se vám kafe! Manžel vám sice už dlouho slibuje, že ten stůl už opraví, zpevní, aby to drželo, prostě že si s tím poradí, ale znáte to, není čas…

A tak si připomenete, že jste už několikrát chtěli vstát a dojít si pro papír na podložení nohy od stolu, ale neudělali jste to… A tak teď místo posezení vytíráte podlahu. Zkrátka, opravdu nestojíme o viklavý stůl!

A jak to souvisí s tím palcem?“ ptáte se teď možná zvědavě. Hodně lidí má vbočené palce u nohou.

Ale jen málokteří se s touto vadou narodí. Většina si ji vypěstuje, především a hlavně nevhodným zatěžováním chodidel, a často také „dobrými“ obouvacími způsoby. Nestane se to hned, je na tom totiž třeba pilně a dlouhodobě „pracovat“, a nejpozději do důchodu, obvykle ale i mnohem dříve, tu máte výsledek!

Pokud se současně oslabuje a uvadá držení těla, klouby už nejsou pěkně vycentrované a ve fyziologické ose, tak nakonec se to bohužel „podaří“ a… je tu vbočený palec! Nejen prsty, ale hlavně ten nejvystouplejší kloub na palci opravdu zatuhne, nakonec se s ním někdy skoro nedá hnout (je rigidní, nehybný), jindy se sice ještě pohybuje, ale začne se stáčet a vybočovat z rovné řady prstů mimo svoji osu. Postupně se taky zvětšuje okolí kloubu, začíná se už i otlačovat v botě…

vboceny_palecA tělu se to nelíbí! Stálým tlakem zčervená nejen kůže v okolí kloubu, ale zbytní i kostěná tkáň a kloub palce se zvětšuje.

Tím, jak se pohyb v kloubu palce stále víc omezuje, začíná se měnit i chůze. Nášlap je jakoby víc dovnitř, protože palec už nemá tu sílu se odtáhnout od ostatních prstů, pořádně se opřít celou svou plochou a „osahávat“ okolní terén.

Také DSC_3241_resize orez_edited-1se mění jeho postavení: víc a víc se vtáčí dovnitř, někdy i vyzdvihne ukazovák nad sebe. Každopádně postupem času už není v ose chodidla.

A když se k tomu přidá bolest, ještě ten způsob chůze pozmění o nejprve neznatelné, ale časem stále zřetelnější kulhání, Tohle lehké ulevování  pomáhá tělu vyrovnat se se zvětšující se bolestivostí.

Víc najdete v mém e-booku Nejčastější vady nohou.

Co s tím? Dá se to změnit? Naštěstí je naše tělo skvěle vybavené. Problémy a průšvihy mu připravujeme celý život: úrazy, zranění, operace, špatné návyky… a tělo se s tím vždycky nějak srovná. Přestaví se a jede dál.

Jen je celé trochu nakřivo: ploska nohy se zatíží víc na vnitřní hraně, taky koleno se přizpůsobí, o patro výš i kyčle, i na páteř dojde. Nakonec to pocítí dotyčný až ve stažené šíji! A člověk pak stojí jako ten viklavý stůl…

Nejlíp to poznáte ve stoji na jedné noze: najednou je to těžké – nejdřív jen trochu, ale později úplně chybí stabilita a jistota, tělo se prostě na jedné noze už neudrží.

Jenže když to jde tam, do zóny špatných návyků, musí to jít i zpátky, k tomu dobrému. Léčba u fyzioterapeutů, dobrých trenérů či lektorů na tom přece staví! Takže jde to, i u palce! Když se začne včas, nemusí to dojít až k bolestivé operaci.

haluxy operacePro začátek hned večer u televize můžete začít: palcem viklat, kroutit, uvolňovat a rozhýbávat jej. Vaše ruce samy najdou způsob, jak na palec, aby jej to nebolelo a postupně se zase rozhýbal. Čím dříve, tím lépe. A za chvíli už uvidíte i výsledky. Tohle však nestačí: je třeba opravit i tělo NAD palcem, aby se drželo rovně!

Nevíte-li si rady, mám pro vás pro začátek radu, jak a čím začít. V e-booku Probuďte své nohy totiž najdete na videu velmi účinnou Vitalizační masáž. Vaše palce ji budou milovat.

Po nějaké době cvičení si můžete pomocí jednoduchého testu (nejen) na vbočené palce i odpovědět na otázku, zda už je vaše šlapka zdravá?

Obvykle to ale nestačí, opravdu je třeba pohnout i s tělem nad chodidly, jinak to dlouhodobě nebude fungovat. Tělo je totiž třeba dobře „nastavit“, aby se mohla chodidla optimálně zatížit a nepřetěžoval se jenom ten zpropadený, ale vlastně velmi statečný palec! Můžete se inspirovat v kurzu Naslouchejte tělu od nohou.

A pokud byste jim chtěli dopřát opravdu výživnou změnu se vším všudy, podívejte se na ucelený online program Cviky pro nohy. Je vyzkoušený a léčí nejen palce, ale celkově lépe nastavuje celé nohy.

Aby vám zase dobře sloužily a nebolely. Aby váš krok byl zase lehký a mohli jste si každý výlet do přírody opravdu naplno užít.

 

 

Mám ráda pohyb. Baví mne jej studovat, zlepšovat, vyučovat a pohybem také inspirovat druhé ke změnám svého těla, mysli i života. Přes 20 let učím lidi zdravě sedět, stát, chodit a cvičit. Naučím vás, jak se zbavit bolestí nohou a opět si užívat lehký krok. Na můj příběh se podívejte zde >> Jsem autorkou terapeutického cvičebního online programu Cviky pro nohy.>> Napravuje rychle, zábavně a jednoduše vady a deformity nohou i chodidel. Učím vše taky naživo na jednodenních seminářích Zdravé nohy I. a také Zdravé nohy II. >> Věnuji se i klientům ve firmách nebo na individuálních lekcích a především na skupinovém cvičení Zdravá záda pro dospělou i starší generaci.>>
Komentáře

Přidat komentář