Jmenuji se Vlaďka Botlíková a jsem lektorkou zdravého pohybu. Učím lidi zdravě sedět, stát, chodit, cvičit a radovat se z pohybu.
V tomto průvodci najdete přehled všech dosud vydaných článků, setříděný podle témat do jednotlivých kapitol = rubrik. Podle názvu rubriky si už dohledáte přesně to, co vás zajímá: články, týkající se dospělých i dětských nohou, bosého chození, zdravého obouvání, cvičení pro nápravu problémů s nohama atd. Všechny rubriky najdete vždy přehledně také na liště – hned tady vpravo od článků.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Bosé chození
Jak začít chodit bez bot – bez úhony? Tipy od bosonohých studentů a postup, jak natrénovat postupný přechod z chození v botách k chůzi naboso
Osobní zkušenost z prvních dní a dalších mnoha týdnů zcela naboso uprostřed hlavního města: jaké to je, žít a chodit do práce, do metra, do parku, na schůze i do divadla půl roku bez bot!
Osobní zkušenost z týdenního pobytu výhradně naboso v písčitém Českém Švýcarsku: výlety bez bot po národním parku. Konkrétní tip na jednodenní výlet bez bot pro začátečníky.
Osobní zkušenost z týdenního pobytu výhradně naboso v Jeseníkách: zvládnu po tréninku nejen travnaté svahy, ale i hlavní hřeben Šeráku a Keprníku? Skály, potoky a mnoho kamení?
Osobní zkušenost z týdenního pobytu výhradně naboso v Adršpašských stěnách: jde projít tůně i písčité skalní hrady bez bot? Kolik studentů zlákám svým příkladem k bosochození? A vydrží, nebo to vzdají?
Osobní zkušenost z týdenního pobytu výhradně naboso v rakouských Alpách: jak si poradí mé bosé nohy na horských hřebenech nad 2000 metrů, na prudkých svazích s velmi různorodým přírodním povrchem? Půjde to, nebo se vrátím k pohorám? Co za péči potřebují bosé nohy po každém výletu?
Shrnutí půlročních osobních zkušeností ze striktního chození bez bot. Tipy pro budoucí bosochodce: co vyzkoušet, čemu se vyhnout, jaká „nebezpečí“ na bosochodce číhají a kolik zranění a problémů jsem zažila já sama?
Jaké to je vrátit se po zimě v bosobotách k chození naboso? Jak na to: tipy k připomenutí dobrých návyků a vyhnutí se problémům.
Osobní zkušenost z chůze po posekaném obilném poli a tipy, jak na jeho přechod bez zranění.
Jak na to šli naši předkové, když museli do školy přes posekané pole? A jak to zvládnu já?
Najdete utajené místo ve známých horách, které se dá projít naboso? A jaké jsou další benefity takového výletu bez bot?
Příprava na podzimní rýmičky začíná teď!
Jak si zlepšíte svou imunitu, jak na otužování v létě a co přinese bosé chození v lese.
Jak jsem šla do televize a nic neřekla
Co se nevešlo do rozhovoru s bosochodcem Davidem Mrhačem a se mnou v CNN Prima Dobrý den ze 4. 8. 2020 o bosém chození, a že toho bylo hodně, co se nestihlo! Vše připravené a nevyřčené najdete v článku.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Boty a obouvání
Jak se obout na výlety a do hor
Proč je dobré myslet během výletování i na nohy?
Jak vypadá „revoluce“ v obouvání na túry: rady, jak chytře vyřešit dilema, co si obout do horka i do zimy, v očekávání deště i v teplém letním dni.
Přezouváme se do bosobot (1. díl)
Pro koho jsou bosoboty vhodné? Komu by uškodily? Je třeba předem nějak trénovat, aby byl přechod bez problémů? A jak?
Tipy z praxe a od bosochodců.
Přezouváme se do bosobot (2. díl)
Jak dlouho chodit v bosobotách, co dělá chůze v barefoot botách s nohou? Jaké jsou příčiny problémů nohou z chůze v bosobotách?
Osobní zkušenosti i názory fyzioterapeutů a lékařů, pár tipů na závěr, abyste si přechod na bosoboty užili, nohám neuškodili a naopak zdraví svých nohou zlepšili
Jde vzít boso-boty i do zimní sloty? (3. díl)
Možnosti zdravého obouvání v zimě: zimní verze barefoot bot. Rozdíly mezi zimními botami s pevnou podrážkou a zimní barefoot obuví: nejen ve městě, ale i při pohybu v různém terénu
Jak boty mění rovnováhu v nohou, v těle i v životě (4. díl)
Změny, které přicházejí s odložením bot s podpatkem, srovnání stoje a chůze v botách s podpatkem a bez něj (bosobotách). Obouvat se na doma, nebo neobouvat? Jaká je zdravá verze domácí obuvi?
Jde „divoké koně“ zavřít do ohrady?
Jak se mění nohy poté, co začnete chodit bez bot? Co se děje v chodidlech, co s prsty nohou? Musí se pak třeba změnit obutí?
Je možné dál nosit ty „staré“ boty z doby před chozením naboso?
Na každé setkání v nových botách… navíc skoro zadarmo!
Jak si doma vyrobit opravdové „bosoboty“: opravdu bez podrážky, přitom efektní a navíc hotové za chvilku?
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Cvičení nejen nohou
Úplně jednoduché a rychlé testy neboli testovací cviky na zjištěni stavu chodidel a kam jít pro tipy ke zlepšení nohou
Co se děje při vbočování palce se stabilitou?
Jednoduché tipy pro první pomoc a co dělat dál, aby se problém nezhoršoval a začal řešit a kam dál si dojít pro rady
Co se děje na celodenních seminářích Zdravé nohy a jak tyto semináře v praxi probíhají? Jaké triky a tipy se naučíte, abyste si už pak mohli své nohy ozdravit sami? Informace od klientů, kteří seminářem již prošli.
Právě dopečeno! On-line kurz Cviky pro dětské nohy je venku
Jak ozdravit dětské nohy od drobných nebo větších zlozvyků a vrátit jim dokonalou hybnost a pružnost? Jednoduchý systém účinných cvičení s dětskými modely šitý na míru přímo pro děti: každé cvičení je spíše hra než nějaká nudná povinnost.
Erik je fyzioterapeut a znalec tradiční čínské medicíny (=TČM): v rozhovoru vysvětluje, v čem může TČM pomoci našemu zdraví, jak on léčí lidem nohy, v čem je přínosný online kurz z pohledu fyzioterapeuta i příklady po-cvičebních změn k lepšímu u pacientů.
Jak si můžete užít cyklistický výlet bez toho, že vám zatuhne krk nebo záda? Naučte se vyladit svůj „posed“ na kole a nastavit si své kolo tak, abyste se tomu už předem vyhnuli. Konkrétní tipy a příklady na fotkách vám pomohou ke zlepšení!
Na této stránce najdete další vzdělávací materiály: on-line brožury neboli e-booky zdarma ke stažení.
„Probuďte své nohy„ (podrobný popis automasáže a automobilizace nohou, tedy Vitalizační masáže“ včetně vychytávek ke zvýšení jejího účinku),
„Hry pro nožky“ (minikurz zdarma pro děti a jejich rodiče, kdy si pohrají a přitom si i zacvičí),
„Je moje šlapka zdravá?“ (základní testy na doma k samo-vyšetření stavu vašich chodidel),
„Proč nemám zdravé nohy?“ (vysvětlení nejčastějších nesprávných návyků při stoji, chůzi a pohybu – neděláte je i vy?),
„Nejčastější problémy nohou“ (vysvětlení příznaků a příčin bolestí a deformit nohou).
Zde je výběr těch nejlepších cvičení k ozdravení nohou a k jejich opětovnému dobré fungování.
Cvičení jsou sestavena do vyzkoušeného systému v on-line vzdělávacím kurzu, kterým můžete projít v klidu svého domova. Po zakoupení máte přístup do kurzu již napořád.
Online kurz Cviky pro dětské nohy
V tomto originálním kurzu mohou rodiče s dětmi společně vylepšit a uzdravit dětské nožky z drobných nesprávných návyků jako jsou vbočené kotníčky, vbočená kolena, ploché nožky a další.
Veškerá cvičení probíhají hravou formou tak, aby to děti i rodiče bavilo. Po zakoupení vám zůstane přístup do kurzu již napořád.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Děti Nohy Cvičení
Dětské nožky! Co se rodiče chtějí zeptat a nemají koho?
Rady od dvou zkušených dětských fyzioterapeutek a jejich odpovědi na časté dotazy rodičů k vývoji (nejen) nožek malých chodců.
Věnují se také odpovědím na dotazy ke zdravému obouvání a ke správnému pohybovému „režimu“ dětí.
Dětské botičky: rady tří lidí, kteří vědí!
Rozhovor se třemi zkušenými prodejci dětské barefoot obuvi a odpovědi na časté dotazy maminek začínajících „chodců“, batolat, předškoláků a malých dětí školního věku.
Rady, jak správně změřit nožky i vybrat botičky vhodné pro konkrétní nožky.
Jaký vliv má váha školákovy tašky na nohy?
Kolik taky může vážit taška malého školáčka? Co se děje s malým tělíčkem s velkou aktovkou na zádech?
Odkud se rodí pohybové stereotypy? Tipy ke zmenšení zátěže a ozdravení nohou.
Právě dopečeno! On-line kurz Cviky pro dětské nohy je venku
Proč online kurz vznikl? Co je obsahem a jak může pomoci malým dětem? Představení modelů a modelek, ukázka cvičení z kurzu.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Jak nestárnout a žít!
Šestidílný seriál dává tipy, jak si udržet duševní pohodu, svěžest a zdraví, jak stárnout s grácií a přitom naplno žít a umět si život užívat sami, s blízkými i s přáteli. Vznikl jako podpora pro starší klienty v době nouzového stavu kvůli koronaviru v roce 2020, ale téměř všechny náměty jsou obecně platné i pro běžný život.
Sami doma! 1. díl seriálu: Senioři za časů coronaviru
Náměty z tohoto seriálu jsou dobré nejen pro starší, mistry života, ale i pro jejich dospělé děti a vnuky.
V 1. dílu jsou hlavně užitečné tipy pro zvládnutí začátku koronavirové epidemie, kdy se ještě nevědělo, jak vše bude probíhat.
Sami doma! 2. díl seriálu: Klady a zápory nouzového stavu
Nucený pobyt doma během epidemie jako příležitost ke změně: akční plán, nelenošit, sedm tipů pro lepší život plný energie, zdraví, radosti i překvapení.
Sami doma! 3. díl seriálu: Péče o sebe není sobectví
Tipy pro udržení zdraví a pro dobrý začátek dne. Co vynechat a co zařadit, abyste dobře nastartovali. Jak začít s otužováním, aby to zvládli i zimomřivci. Velmi krátké a jednoduché cvičení pro hodně líné, jak o sebe dbát, abyste nestárli a zůstali svěží.
Sami doma! 4. díl seriálu: Výživa chytře, chutně a s mírou
Jaké jsou vhodné potraviny pro zvýšení imunity, pro kvalitní výživu, jak se racionálně a přitom chutně stravovat.
Co rozhodně nevynechat, jak nenabrat zbytečně kila navíc, nepřejídat se a udržet si čilou mysl.
Je nějaká vhodná „dieta“?
Sami doma! 5. díl seriálu: Pohyb je potřeba, radost i lék!
Originální tipy na čtyři ranní pohybové aktivity: kraťoučké dechové cvičení, rychlé a lehké protažení, rovnovážné cvičení z jógy a účinné krátké posilování.
Také trik, jak využít procházku naplno a užít si ji, na závěr večerní tip na dobré usínání.
Sami doma! 6. díl seriálu: Komunikace, práce, koníčky i radost!
Dejte si výzvu naučit se komunikovat s vašimi mladými: tipy, jak na to najdete v článku. Drobné triky pro lepší pracovní nasazení v domácím prostředí „home-office“.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Kolena a kyčle
Jak pečovat o kolena během dne a jak večer? Osvědčené tipy, jak předejít bolesti a otokům kolen při pohybu v přírodě jednoduchými preventivními kroky. Jak správně používat v horském a jiném terénu trekové hůlky.
Vše bylo mnohokrát vyzkoušeno v praxi během horských přechodů, ale i při pobytu jinde.
Jak na schody… nahoru jet, dolů jít? Nebo opačně? (1. část)
Co je zdravější pro vaše klouby, vyjít schody a sjet dolů, nebo opačně? Nebo vždycky jet? Vždycky chodit? Tipněte si i vy.
Z horského vrcholu dolů: lanovkou, nebo pěšky? (2. část)
Rozluštění „záhady“, jak je to pro kolena zdravotně vhodnější, je v článku na konci.
Chození po vysokých horách s extra tipy nejen pro kolena, ale i pro dobré trávení, speciálně podle francouzského vzoru, také pro pohodu očí a mysli. Navíc se speciálním dodatkem: podvečerním zdravotním protahovacím bonusem: uvolní nohy a prospěje celému tělu!
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Masáž chodidel
Konkrétní tipy na vyzkoušené masážní pomůcky: podložky, míčky, balanční pomůcky, které jsou účinné: odkazy na nákupní weby a ceny, zkušenosti z praxe s nimi.
Jak si vyrobit vlastní masážní venkovní chodník pro ozdravení nohou: konkrétní foto-návod a tipy na přírodniny vhodné pro objevování nohama.
Co je to Vitalizační masáž a proč je tak účinná? Na seminářích se to učí klienti naživo, ve článku je na masáž odkaz.
Benefity Vitalizační masáže, pokračování a podrobnosti k dokonalému účinku a k dalším benefitům v novém e-booku Probuďte své nohy.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Otužování nohou
Jak působí bosá chůze na trávě, proč je dobré chodit zrovna v rose? Jak na to, aby nohy potom nezmrzly?
Jak působí na nohy a chodidla chlad?Jak ozdravit si nohy sněhovou masáží?
Jak na to, co dělat poté, abyste se nenastydli, jaké jsou benefity a účinek, a na konci se těšte na originální hudební bonus!
Je technicky, zdravotně i reálně možné a proveditelné provozovat zcela bez bot, tedy naboso, rúzné zimní sporty? Třeba jízdu na bobech, chůzi ve sněžnicích, běžkovat na lyžích, sjezdové lyžování nebo snowboarding?
Hlasujte, v článku se dozvíte podrobnosti.
Co jsou to Kneippovy lázně a proč je dobré se otužovat třeba i ve sněhu?
Trochu bláznivé tipy na otužování nohou během zimního pobytu na horách.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: PF přání
Moje originální vánoční a novoroční přání! Každý rok přijdu s novým nápadem, co ztvárnit. Figurky lidí, zvířat a r§zné doplňky tvořím především z kukuřičného šustí, případně je doladím výhradně přírodními materiály (dřevo, kůže, sláma atd.).
PF 2022 Dvě labutě
PF 2021 Kronikář a děti
PF 2020 Švec u verpánku
PF 2019 Dráteník v akci
PF 2018 Kočky na lovu
PF 2017 Opékání selete
Co vše pohromadě najdete v rubrice: Rozhovory s osobnostmi
Erik je fyzioterapeut a znalec tradiční čínské medicíny (=TČM): v rozhovoru vysvětluje, v čem může TČM pomoci našemu zdraví.
Příklady změn u pacientů, jak se mohou vyléčit nohy pomocí TČM, osobní zkušenosti se cvičením nejen nohou, výsledek prozkoumání kurzu Cviky pro nohy velmi do hloubky z pohledu fyzioterapeuta.
Rozhovor se zakladatelem české podiatrie (vědy o diagnostice a léčbě nohou) MUDr. Havrdou o jeho oboru, centru Zdravá noha, o způsobech léčby problémů dětských a dospělých nohou, o podpatcích, názoru na bosou chůzi a mnoho dalšího.
Majitelka obchodu naBOSo Andrea Kůstková vysvětluje, proč otevřela obchod s barefoot obuví, jak tyto boty mění chůzi i běh i jak zasáhly nejen do zdraví jejích nohou.
Pomůže s přechodem na tyto boty cvičení? A jaké akce její obchod dělá a mnoho dalšího.
Jak se Lukáš před lety zul a už neobul, co to udělalo s jeho sílou, jak se změnilo jeho tělo, zdraví i životní styl?
Jak se běhá maraton na sněhu úplně naboso, je to vůbec možné přežít ve zdraví? Jak moc bývá Lukáš oblečený a mnoho dalšího.
Kde nabral můj student fyzioterapie Milan své fyzioterapeutické zkušenosti, jak vypadá zdravotní systém v Německu a v čem se liší od českého, konkrétní příklady a další.
Tohle rozhodně není poslední vzpomínka na mou mamku, ale spíš připomenutí kořenů, odkud jsem vzešla a jak maminka ovlivnila celý můj život. Nakonec ani tento blog o nohou a o cvičení bych asi nepsala, kdybych se narodila jiné ženě…
Jak ulevit kloubům a podpořit svou imunitu?
Rozhovor s Pavlou Sazamovou nejen o sportu, wellness či profesi poradenství, ale také o výživových doplňcích, které mi pomohly zlepšit stav mých kloubů, které mohou zlepšit lidem život v aktivním pohybu, zvýšit odolnost proti nemocem a mnoho dalšího.
Co vše pohromadě najdete v rubrice: STOP rutině!
Stop rutině a vstříc dobrodružství! Aktivity denního života jinak – 1. díl
Stop rutině: Podpora imunity a zvýšení odolnosti – 2. díl
Stop rutině: Jak omládnout a ubrat si roky bolestí? – 3. díl
Stop rutině: Prožijte kouzlo znovu nalezeného pohybu – 4. díl
STOP rutině! I na kole bez bolesti šíje, zad a nohou – 5. díl
Všechny dosud napsané články najdete v rubrice: Všechny články:)
Zajímá vás toto téma, líbil se vám článek a chcete vědět až napíšu další?
Zanechte mi svůj e-mail a kdykoliv vyjde nový článek, dám vám vědět.